Müzelerde dijital dönüşüm: Müze çalışanlarının dijital dönüşüm algılarının ve yetkinliklerinin incelenmesi
Digital transformation in museums: Investigating the digital transformation perceptions and competencies of museum employees
- Tez No: 823580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya genelinde günlük yaşama hâkim olmaya başlayan teknoloji ve dijitalleşme kavramları iş alanlarında da varlığını göstermeye başlamıştır. Dijital dönüşümlerin varlığını göstermeye başladığı alanlardan bir tanesi müzelerdir. Bu çalışmada, müzelerde yaşanan dijital dönüşümler sonrasında, müze içerisinde çalışmaya devam eden personelin dijital dönüşüm ile beraber gelen teknolojik yeniliklere karşı algılarının ve yetkinliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ulusal ve uluslararası literatür incelendiğinde, müzelerde yaşanan dijital dönüşümlerin personel üzerindeki etkisinin incelenmesine yönelik sınırlı sayıda çalışmaya ulaşılmıştır. Bu sebeple bu çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın teorik altyapısı teknoloji kabul modeline dayanmaktadır. Çalışmanın evrenini, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzeler oluşturmaktadır. Çalışmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemi, desen olarak ise örnek olay araştırması kullanılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve yarı yapılandırılmış gözlem formu kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma bulgularını analiz edebilmek için MAXQDA 22 veri analizi programı kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda, müze personelinin dijital dönüşümlere karşı yetkinlik ve algı düzeylerinin yüksek olduğu, gerekli durumlarda eğitim ve personel arası bilgi paylaşma yöntemleriyle yeni teknolojilere adapte olma süresinin iyileştirildiği, müzelerde yaşanan dijital dönüşümlerin sosyal medya paylaşımlarını arttırdığı ve dijital dönüşümlerle ziyaretçilerin müze ziyaretleri süresince interaktif bir katılım sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of technology and digitalization, which have started to dominate daily life around the world, have also started to be present in business areas. One of the areas where digital transformations have started to be present is museums. In this study, it is aimed to examine the perceptions and competencies of the personnel who work in museums towards the technological innovations that come with the digital transformation, after the digital transformations in museums. When the national and international literature is examined, it is seen that a limited number of studies have been reached to examine the effects of digital transformations in museums on personnel. For this reason, it is thought that this study will contribute to the literature. The theoretical background of the study is based on the technology acceptance model. The population of the study consists of museums affiliated to the Ministry of Culture and Tourism. The study, in which qualitative research method was used, was designed as a case study. The data were obtained by using a semi-structured interview form and a semi-structured observation form. To analyze the study findings, MAXQDA 22 data analysis program was used. In line with the data obtained from the study, it is seen that the level of competence and perception of the museum staff towards digital transformations is high, the adaptation time to new technologies has been improved through training and information sharing methods when necessary, and the digital transformations in the museums increase the social media sharing and enable the visitors to actively participate in the museum visits.