Synthesis of European art music with Azerbaijani traditional music: Vasif Adigozalov's piano preludes
Avrupa sanat müziği ile Azerbaycan geleneksel müziği sentezi: Vasif Adigozalv'un piyano prelüdleri
  1. Tez No: 865662
  2. Yazar: LALA HAJILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Teorisi ve Kompozisyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bilindiği üzere, Johann Sebastian. Bach 24 Prelüd ve Füg bestelemek suretiyle bir geleneğin temellerini atmıştır. Bu önemli geleneği, günümüze kadar birçok ünlü besteciler (örneğin, Frederic Chopin, Sergei Rachmaninoff, Dmitry Kabalevsky, Claude Debussy, Dmitri Shostakovich gibi) devralmış ve geliştirmiştir. Hatta günümüzde dahi, bir çok besteci tarafından bu geleneğin sürdürüldüğü gözlemlenmektedir. Her bir besteci, kendi özgün dokunuşunu katarak bu geleneği zenginleştirmiş ve yenilikler eklemiştir. Azerbaycanlı besteciler de bu 24 piyano prelüdü geleneğini benimseyerek, piyano prelüdleri mirasına önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bu tezin odak noktası, Azerbaycanlı besteci Vasif Adigozalov'un piyano prelüdleri üzerinedir. Adigozalov'un eserleri, sadece kendine özgü bir müzikal ifade sunmakla kalmayıp aynı zamanda Azerbaycan müziği geleneği ile Avrupa Sanat Müziği'nin sentezini başarıyla yansıtmaktadır. Araştırma, besteci Vasif Adigozalov'un 24 prelüd geleneğinden hangi unsurları benimsediğini ve kendi özgün tarzıyla eserlere ne tür yenilikler kattığını incelemeği amaçlamaktadır. Adigozalov'un piyano için bestelediği 24 prelüd setini ele alan bu çalışma, form, ritim, karakter, akor yapısı, klasik ve modern teknikler gibi çeşitli unsurları detaylı bir analizle ele almaktadır. Vasif Adigozalov'un 24 Piyano Prelüdleri eserinde, bestecinin kendine özgü bir tarz ortaya koyduğu ve Azerbaycan halk müziklerini Avrupa modern müzik teknikleriyle birleştirerek anlamlı bir sentez oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bu sentez, eserin dinlenmesi sırasında açıkça fark edilmekte ve araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Analiz, Adigozalov'un eserlerindeki müzikal unsurları ayrıntılı bir şekilde değerlendirerek, bestecinin kendine özgü müzikal tarzı ile 24 prelüd geleneğini nasıl zenginleştirdiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde, besteci hakkında bilgiler ve bestecilik evreleri detaylı bir şekilde sunularak, bestecilik tarzına odaklanılmaktadır. Vasif Adigozalov'un bestecilik kariyeri incelenmiş ve iki ana evreye ayrılmıştır: Erken dönem ve Olgun dönem. Bu dönemlerde, bestecinin eserleri üzerinde etkili olan unsurlar tartışılmıştır. Besteci hakkında bilgiler sunulduktan sonra 24 piyano prelüdünün müzikal unsurlarının analizi yapılmaktadır. İkinci aşamada ise, 24 piyano prelüdü ayrı ayrı başlıklar altında incelenerek, ritim, form, karakter, akor analizi ve postonal elementler uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Araştırmanın bu bölümünde elde edilen sonuçlar, okuyucuya daha anlaşılır bir şekilde sunulabilmesi amacıyla figür ve tablolar aracılığıyla aktarılmaktadır. Araştırmanın devamında, bestecinin piyano prelüdlerinde Avrupa Sanat Müziği ile Azerbaycan Halk Müziği'nin sentezi üzerine detaylı bir inceleme sunulmaktadır ve bu sentezin dörtlü (quartal) armoniye dayandığı gözlemlenmektedir. Bestecinin eserlerinde kullanılan dörtlü armoni, sentezin temel yapı taşı olarak öne çıkmaktadır. Bu noktada, neden bestecinin tercihini dörtlü armoniden yana kullandığı konusunda bir tartışma başlatılacaktır. Araştırmanın ilerleyen aşamalarında, Adigozalov'un Avrupa sanat müziği ile Azerbaycan halk müziği geleneğini birleştirerek gerçekleştirdiği sentez detaylı bir şekilde incelenmektedir. Besteci, bu sentezi oluşturmak için tercih ettiği yöntemleri ve bu yöntemlerin eserlerine nasıl yansıdığını analizlerle ortaya koymaktadır. Bu bölümde, dörtlü armoni tekniği üzerinde önemli bir vurgu yapılmaktadır. Bu teknik, 20. yüzyılda Avrupa'da ortaya çıkmış olup dörtlü aralıklara dayanan bir armoni tekniğidir ve sıklıkla birçok besteci tarafından benimsenerek kullanılmıştır (Persichetti V. 1961). Vasif Adigozalov'un prelüdlerinde neden bu teknik üzerine yoğun bir biçimde odaklandığı detaylı bir şekilde tartışılırken, dörtlü armoni'nin Azerbaycan halk müziğinden örneklerle karşılaştırmalı analizi yapılmış ve ilgili örnekler sunulmuştur. İki müzik türü arasındaki ortak noktalardan da bahsedilmiştir. Bir sonraki bölümde ise, Vasif Adigozalov'un eserini farklı bakış açısı ile incelemek için eserlere Küme teorisi analiz teknikleri uygulanmış ve prelüdlerde kullandığı nota kümeleri incelenmiş, elde edilen bulgular, bizi bestecinin ses dünyası ile ilgili önemli sonuçlara yönlendirmiştir. Prelüd setinin tamamına uygulanan küme teorisi analizi sonucunda ortaya çıkan belirgin kümeler şunlardır: 0,2,3; 0,2,5,7 ve 0,2,7. Quartal harmoniye olan bu vurgu, özellikle 0,2,5,7 ve 0,2,7 kümelerinin bu analizde belirgin olmasıyla daha da öne çıkmaktadır. Bahsi geçen kümeler quartal harmoniye dayalıdır ve bu durum, bestecinin neden bu tekniğe bu kadar önem verdiği konusunda daha fazla anlayış geliştirmemize sebep olmaktadır Bulgular bölümünde, aşağıdaki konular üzerinde detaylı bir tartışma gerçekleştirilmiştir: - Vasif Adigozalov'un piyano prelüdlerinde 24 prelüd geleneğine uygun olan ve geleneğe uymayan kısımlara vurgu yapılmıştır. Özellikle 24 sayıda bir set halinde prelüd bestelemesi, bu geleneğin sürdürülmesinin en belirgin örneğini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, Vasif Adigozalov eserlerinde, 24 prelüd geleneğinin diğer belirgin özelliği olan tonal plan kavramını sürdürmeyerek, bu alanda daha serbest bir yaklaşım benimsemiştir. - Prelüdlerin form analizi sonuçlarına göre, bestecinin neredeyse tüm prelüdlerinde üç bölümlü formu tercih etmesinin nedenleri açıklanmıştır. Bestecinin özellikle üçlü bölümü tercih etmesi, sete dahil edilen eserler arasında ortak bir bağ oluşturma çabasıyla ilişkilendirilebilir. - Prelüdler setindeki eserler arasında bir tempo sıralaması belirlenmiştir. Bu tempo sıralamasının, 24 prelüd arasında bir tempo dengelemesi sağlamakla ilişkilendirildiği sonucuna varılmıştır. - Vasif Adigozalov'un 24 piyano prelüdü, piyanistik açıdan teknik zorlukları ile tanınmaktadır. Setin neredeyse yarısı, virtüöz tekniklere sahip eserlerden oluşmaktadır. Bu bağlamda, akorlar, oktavlar, arpejli passajlar gibi teknik öğeler, prelüdlerin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Vasif Adigozalov'un aynı zamanda bir piyanist olması, prelüdlerin ileri seviye tekniklerine katkıda bulunmuştur. - Vasif Adigozalov'un piyano prelüdlerinde, Avrupa Sanat Müziği ile Azerbaycan halk müziğinin sentezini gerçekleştirmek adına, özellikle dörtlü armoni kullanımı üzerinden nasıl başardığı konusundaki tartışma, dikkate değer bir odak noktasını oluşturmaktadır. Adigozalov'un bu teknikle sentez yapmasını, Azerbaycan halk müziğindeki dörtlü aralığın önemine bağlayarak açıklamış ve bu bağlamda örneklerle desteklemiştir. Dörtlü armoni üzerinden gerçekleştirilen sentez, her iki kültür arasındaki ortak özellikleri yakalamaya yönelik bir niyetle değerlendirilmiştir. Çalışmanın nihai sonucu aşağıdaki şekilde ifade edilebilir: Bestecinin 24 piyano prelüdünü besteleme amacı, Avrupa Sanat Müziği ile Azerbaycan Halk Müziği'ni sentezlemek ve bu sentezi, iki farklı kültür arasındaki ortaklıkları yakalayarak kurmaktır. Besteci, bu sentezin yanı sıra kendi özgün üslubunu da belirlemeyi hedeflemektedir. Vasıf Adıgözalov'un 24 Piyano Prelüdü, sentez eserleri repertuarına başarılı bir katkı sağlayabilir ve kendi yaratıcı yollarını arayan diğer besteciler için ilham kaynağı olabilir.
Özet (Çeviri)
As is well known, J.S. Bach laid the foundations of a tradition by composing 24 Preludes and Fugues. This significant tradition has been inherited and developed by many renowned composers up to the present day, including figures such as Chopin, Rachmaninoff, and Kabalevsky. Remarkably, contemporary composers continue to sustain this tradition. Each composer has enriched and innovated upon it by infusing their own unique touch. Azerbaijani composers have embraced this tradition, contributing to their own musical heritage. The focal point of this thesis is the piano preludes of Azerbaijani composer Vasif Adigozalov. The research examines the 24 prelude tradition Adigozalov adopted and explores the innovations he introduced to the works in his distinctive style. This study delves into various aspects such as form, rhythm, character, chord structure, and a detailed analysis of classical and modern techniques, all within Adigozalov's set of 24 preludes for piano. In Adigozalov's composition of the 24 Piano Preludes, it is observed that the composer establishes a unique style, creating a meaningful synthesis by merging Azerbaijani folk music with European modern music techniques. This synthesis is evidently noticeable during the listening experience and forms the focus of the research. The analysis evaluates the musical elements in Adigozalov's works in detail, revealing how the composer enriched the tradition of 24 preludes and established his personal style. The first half of the research presents information about the composer, followed by an analysis of the rhythm, form, and character of the 24 piano preludes. In the second half, the synthesis of European Art Music and Azerbaijani Folk Music in the composer's piano preludes is explored, with an observation that this synthesis is achieved based on quartal harmony. Subsequently, a discussion is conducted regarding the choice of quartal harmony.