Mali suçlar kapsamında Türkiye'de ve Almanya'da vergi kaçakçılığının değerlendirilmesi
Evaluation of tax evidence in Turkey and Germany within the scope of financial crimes
- Tez No: 823585
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Devletlerin toplum refahını artırmak için gerekli gelir kaynaklarının başında vergiler yer alır. Vergi gelirlerini olumsuz etkileyen en önemli etken ise vergi kaçakçılığıdır. Vergi kaçakçılığını azaltmaya yönelik etkili politikaların uygulanması, denetim mekanizmasının güçlendirilmesi ve vergi uyumunun teşvik edilmesi gereklidir. Türkiye, Alman vergi kanunlarına dayalı bir vergi prosedürü kullanmaktadır. Bu inceleme, iki ülkenin vergi kaçakçılığıyla mücadele yöntem ve mevzuatlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Bu şekilde, vergi kaçakçılığıyla mücadelede Almanya ve Türkiye arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Zira Türk vergi sistemi, Alman vergi sisteminin temeli esas alınarak yapılandırılmıştır. O nedenle her iki ülkenin de vergi sistemleri, hukuk devleti, eşitlik ve yasal güvenlik ilkelerine dayanmaktadır. Dolayısıyla, Almanya'daki vergi kaçakçılığına karşı yapılmakta olan uygulamaların Türk vergi sistemine uyarlanması zorluklara neden olmayacaktır. Bilhassa Almanya'da vergi kaçakçılığına karşı uygulanan infaz sisteminin Türk vergi sistemine uyarlanması, cezaların caydırıcı özelliğini artıracaktır. Ayrıca Almanya'da kaçakçılık konusunda uygulanan aşamalı cezalandırma sistemini Türkiye için de önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The taxes are the primary source of income for states to increase the welfare of society. The most important factor that negatively affects tax revenues is tax evasion. It is necessary to implement effective policies to reduce tax evasion, strengthen control mechanism and promote the tax compliance. Turkey uses a tax procedure based on German tax laws. This review comparatively evaluates the methods and the legislation of the two countries to combat tax evasion. In this way, the similarities and differences between Germany and Turkey in the fight against tax evasion have been revealed. Because the Turkish tax system is structured on the basis of the German tax system. Therefore, the tax systems of both countries are based on the rule of law, equality and legal security. Also0, adapting the practices against tax evasion in Germany to the Turkish tax system will not cause difficulties. Adapting the enforcement system against tax evasion, especially in Germany, to the Turkish tax system will increase the deterrent effect of penalties. We also suggest the gradual punishment system applied in Germany for smuggling Türkiye.