Hekimlerde şiddet görme korkusu, iş doyumu ve işten ayrılma niyetinin incelenmesi
Investigation of fear of violence, job satisfaction and turnover intention in physicians
  1. Tez No: 823595
  2. Yazar: UMUT BARAN OCAKDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma hekimlerin şiddet görme korkusu, iş doyumu ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi belirlemek, sosyodemografik özelliklere göre farklılıklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Akdeniz Bölgesi'nde yer alan bir ildeki üç hastanede görev yapmakta olan hekimler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 373 hekimden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Şiddet Görme Korkusu Ölçeği”,“İş Doyumu Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, şiddet görme korkusu, iş doyumu ve işten ayrılma niyetinin; yaş, kurum, tıbbi birim, meslekte toplam çalışma yılı, meslek hayatında şiddete maruz kalma durumu, fiziksel ve sözel şiddet görme sıklığına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda; şiddet görme korkusu ile işten ayrılma niyeti arasında orta düzeyde pozitif; iş doyumu ve iş doyumu alt boyutu olan dışsal tatmin ve içsel tatmin arasında, işten ayrılma niyeti ile iş doyumu, içsel tatmin ve dışsal tatmin arasında orta düzeyde negatif, iş doyumu ile içsel tatmin ve dışsal tatmin arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda; şiddet görme korkusunun ve iş doyumunun, işten ayrılma niyeti üzerindeki toplam varyansın %46,4'ünü açıkladığı keşfedilmiştir. Hekimlerin iş doyumlarının arttırılması ve şiddet görme korkularının giderilmesi ve bu sayede işten ayrılma niyetlerinin azaltılması gerekmektedir. Hastane içinde ve çevresinde güvenlik tedbirlerinin yoğunlaştırılması, fiziksel çalışma koşullarının iyileştirilmesi, kariyer gelişimi imkanlarının genişletilmesi ve maddi beklentilerinin karşılanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between physicians' fear of violence, job satisfaction and turnover intention and to reveal the differences according to sociodemographic characteristics. The population of the study consists of physicians working in three hospitals in a province located in the Mediterranean Region. The data obtained from 373 physicians were analyzed.“Fear of Violence Scale”,“Job Satisfaction Scale”and“Intention to Quit Scale”were used as data collection tools. As a result of the study, it was determined that fear of violence, job satisfaction and turnover intention differed significantly according to age, institution, medical unit, total years of employment, exposure to violence in professional life, and frequency of physical and verbal violence. As a result of the correlation analysis, a moderate positive relationship was found between fear of violence and intention to quit; a moderate negative relationship was found between job satisfaction and job satisfaction sub-dimensions of external satisfaction and internal satisfaction; a moderate negative relationship was found between intention to quit and job satisfaction, internal satisfaction and external satisfaction; and a statistically significant positive strong relationship was found between job satisfaction and internal satisfaction and external satisfaction. As a result of regression analysis, it was discovered that fear of violence and job satisfaction explained 46.4% of the total variance on turnover intention. Physicians' job satisfaction should be increased and their fear of violence should be eliminated and thus their intention to quit should be reduced. It is recommended to intensify security measures in and around the hospital, improve physical working conditions, expand career development opportunities and meet financial expectations.