Abdülkadir töre ve Usul-i Ta'lim-i Keman
- Tez No: 823603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METİN BALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Kaynaklarda da belirtildiği gibi Abülkadir Töre kanun ve keman dersleri almış, bu iki saz arasından keman çalmaya karar vermiştir. İlkönce Kemani Tatyos ve Kemani Kirkor'dan ders almış daha sonra Batı Müziği usulü keman çalmak için Alber Braun'la çalışmıştır. Tahminimiz bu çalışmalar sırasında Türk Müziği eğitimi öğreneceği bir metotla karşılaşmadığı yönündedir. Bu eksiği görerek 1913 yılında Usul-i Ta'lim-i Keman ( Keman Çalma Yöntemi) adı altında bir metot yazmıştır. Bu metodu yazma sebebi olarak kendinin de belirttiği gibi ülkemizde kendi müziğimizi icra etmeye, uygulamaya yetemeyen metotlar bulunduğunu ve bu metotla bu eksiğin giderilebileceğini belirtmektedir. Bu anlayış içersinde ilkönce kemandan ve kemanın müzik içersindeki gerekliliğinden bahsetmiştir. Kemanın Avrupa müziğinde kullanılan akordundan ve bizim müziğimizde kullanılması gereken akordundan bahsetmiş, bu akort değişikliği sonucunda meydana gelen frekans farklılıklarını ortaya koymuştur. Toplu icrada doğru ve birlik içinde yay kullanmanın öneminden bahsetmiş ve metot içersinde yay çalışmasına çok önem vermiştir. Parmakların süratli çalışması için ajilite ağırlıklı birçok çalışma metotta bulunmaktadır. Hem pozisyon çalışılması hem de transpoze çalışılması için bazı nağmeler değişik sesler üzerinde birkaç kere yazılmıştır. Bu çalışmalara ek olarak birçok keman pozisyonu göz önüne alınarak egzersizler hazırlanmıştır. Ayrıca bu metot içerisinde fazla ayrıntılı olmadan nazari bilgi verilmiştir. Bu çalışmada bütün notalar bilgisayar ortamında tekrar yazılmıştır. 1913 yılında Türk Müziği için yapılan bu çalışmadan bu yana okullar açılması ve birçok öğrenci yetişmesine rağmen buna benzer hiçbir çalışma yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
As it is indicated in the sources, Abdülkadir Töre had taken the zither and violin lessons and eventually he decided to play violin from these two instruments. First, he had taken lessons from Violinist Tatyos and Violinist Kirkor, and then he had worked with Alber Braun to play violin in Western Music style. Our estimation is that he did not meet with any method to learn Turkish Music education during these studies. He, seeing this deficiency, wrote a method under the name Usul-ü Ta'lim-i Keman (Viola Playing Method) in 1913. As he stated himself, the reason for writing this method was that in our country we did not have any method to perform and apply to our music, so with this method, this deficiency could be eliminated. With this understanding, first he mentioned about the violin and why it is needed in music. He mentioned about the tune of the violin used in European music and the tune which should be used in our music and he stated the frequency differences occurred as a result of tune changes. He mentioned the importance of proper and harmonious use of bow in a collective performance and he emphasized bow practice in the method. There were a lot of difficult exercises for agility and for rapid action of the fingers. Some melodies were written for several times on different sounds for both position and transpose exercises. In addition to them, the exercises were written with the consideration of a lot of viola position. Besides, although not very detailed some theoretical information was given in this method. In this study, all musical notes were written in computer. As a result of translation and research, a method has been written for Turkish Music viola performance. Although many schools were opened and many students have been educated since this study was made for Turkish Music in 1913, there is no study like this.