İlkokul dördüncü sınıf beden eğitimi ve oyun dersi öğretim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the primary school fourth grade physical education and game curriculum
- Tez No: 788643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TİCAN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul dördüncü sınıf beden eğitimi ve oyun dersi öğretim programını değerlendirmektir. Provus'un Farklar Yaklaşımı Modelinin ürün bileşenine dayalı olarak gerçekleştirilen program değerlendirme süreci, karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı desen izlenerek gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında nicel araştırma desenlerinden tarama deseni, ikinci aşamasında temel nitel araştırma deseni temel alınmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında 260 sınıf öğretmenine anket uygulanarak nicel veriler toplanmış ve elde edilen veriler betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında ise yarı yapılandırılmış görüşme formunun kullanıldığı, 10 sınıf öğretmeni ile yapılan görüşmelerle nitel veriler toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bulguları sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi ve oyun dersi öğretim programının genel olarak standartlarına büyük oranda ulaşıldığını ancak kültürümüze ve diğer kültürlere ait halk dansları yapma, yenilikçi, eleştirel ve yansıtıcı düşünmeyi destekleme, özgün danslar yapma, oyun ve fiziki etkinliklere uygun spor kıyafetiyle katılma, fiziksel uygunluğu geliştirecek uygun programlar tasarlama ve uygulama, uluslararası başarılı Türk sporcuları araştırma, sağlığını korumak için günlük ve haftalık beslenme listesi hazırlama, fiziki etkinlik kartlarından yararlanma ve oyun oynuyorum derleme kitapçığından yararlanma gibi bazı standartlara ise büyük oranda ulaşılamadığını düşündüklerin ortaya koymuştur. Nitel bölümde elde edilen bulgular sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi ve oyun dersi alan bilgisi yetersizliğinin yanı sıra, araç/gereç ve malzeme yetersizliği, beden eğitimi ve oyun dersi için ayrılan öğrenme öğretme alanlarının yetersiz olması, ders saatinin yetersiz olması ve branş öğretmenlerinin derse girmemesinin programın standartlara ulaşamamasının temel nedenleri olarak gördüklerini göstermiştir. Bu nedenlere yönelik sınıf öğretmenleri kendilerine beden eğitimi ve oyun dersine yönelik hizmet içi eğitimlerin verilmesini, okul yönetiminin ders için gerekli öğretim araç gereçlerini temin etmesini, okullarda bulunan öğrenme öğretme alanlarının daha etkin kullanımının sağlanmasını, spor salonu gibi kapalı alanların okullara kazandırılmasını, dersin haftalık ders saatinin arttırılmasını ve derse branş öğretmenlerinin girmesini önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to evaluate the primary school fourth grade physical education and game curriculum. The curriculum evaluation process performed on the basis of the product component of the Provus' discrepancy evaluation model was carried out by following the explanatory sequential design, one of the mixed method designs. In the first stage of the study, the survey design, which is one of the quantitative research designs, was used while in the second stage, the basic qualitative research design was used. In the quantitative part of the study, quantitative data were collected by administering a questionnaire to 260 primary school teachers and the collected data were analysed using descriptive statistics. In the qualitative part of the study, qualitative data were collected through semi-structured interviews conducted with 10 primary teachers using a semi-structured interview form. Content analysis was used in the analysis of the qualitative data. The quantitative findings of the study showed that according to primary school teachers, the standards of the physical education and game curriculum have been reached to a large extent, but some standards such as performing folk dances belonging to our culture and other cultures, supporting innovative, critical and reflective thinking, performing original dances, participating in games and physical activities with appropriate sports clothes, designing and implementing appropriate programs that will improve the physical fitness, researching about internationally successful Turkish athletes, preparing a daily and weekly diets to protect health, making use of physical activity cards and using the booklet“I am playing”have not been reached to a large extent. The findings obtained in the qualitative part showed that the main reasons for the curriculum not reaching the standards are lack of physical education and game course content knowledge in the primary school teachers, inadequacy of equipment and materials, insufficient teaching and learning environments allocated for physical education and game lessons, insufficient class hours and the absence of field teachers to teach the physical education and game lessons. For these reasons, the primary school teachers suggested that they should be given in-service training for physical education and game lessons, that the school administration should provide instructional materials and equipment necessary for the lessons, that more effective use of the teaching and learning environments should be ensured, indoor areas such as gymnasium should be provided for schools, that the course hours should be increased and that field teachers should teach the course.