Dijital çağda terzilik: Bursa terzileri örneği
Tailoring in the digital age: Case of Bursa tailors
- Tez No: 823620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BERKAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu metin, sosyal bilimlerde yeteri kadar konu edilmemiş“terzilik”mesleğinin, dijital çağ ile devam edilebilirliği üzerine yapılan sosyolojik bir araştırmadır. Terzilik, ısmarlama kültürü üzerinden başlayan giysi üretme zanaatıdır. Ismarlama kültürüne olan talep, kapitalizmin seri ve daha ucuza giysi üreten hazır giyim sanayisiyle birlikte azalmaktadır. Hazır giyim sanayisi terzilik mesleğini ortadan kaldırmamış, terzilik mesleğini dönüştürmüştür. Terzilik mesleğinin, hazır giyim sanayisiyle uğramış olduğu dezenformasyon, dijital devrimle devam eden süreçte mesleğin yok olma ihtimalini gündeme getirmektedir. Dijital çağ ve meydana getirdiği yeni kapitalist toplum yapısı, zanaatkâr geleneğine yabancı meslekleri öne çıkartmaktadır. Çalışmada, zanaatkârı ele alış biçimi ve zanaatkârın kapitalist toplumda yaşadığı dönüşümü ifade etmesi bakımından Richard Sennett'in görüşleri temel alınmıştır. Çalışma; yeni kapitalist toplumun, terziler üzerindeki etkisini ele almaktadır. Terzilik, yeni kapitalist toplumda, zanaatına, yeni faaliyet alanları ekleyen bir meslek grubudur. Çalışma kapsamında Bursa ilindeki terziler ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This text is a sociological research on the sustainability of the“tailoring”profession, which has not been sufficiently discussed in social sciences, with the digital age. Tailoring is the craft of producing clothes, which begins with the bespoke culture. Demand for bespoke culture is declining with capitalism's apparel industry, which produces clothes quickly and cheaply. The ready-made clothing industry did not abolish the tailoring profession, but transformed the tailoring profession. The disinformation that the tailoring profession has suffered with the ready-made clothing industry brings up the possibility of the disappearance of the profession in the process that continues with the digital revolution. The digital age and the new capitalist society structure it creates highlight professions that are foreign to the craftsman tradition. The study is based on Richard Sennett's views in terms of his handling of the craftsman and his expression of the transformation experienced by the craftsman in the capitalist society. Study; deals with the impact of the new capitalist society on tailors. Tailoring is a profession that adds new fields of activity to its craft in the new capitalist society. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with the tailors in Bursa.