Beden eğitimi alanında öğretmen adaylarının zihinsel engelli bireylerde sporun farkındalık düzeyi ve tutumunun incelenmesi
Prospective teachers of physical educaiton sports awareness level and attitudes among mentallu retarded individial
- Tez No: 906271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TÜRK KURTÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmen adaylarının zihinsel engelli bireylerde sporun önemi ve etkisine yönelik farkındalık düzeylerini ve bu bireylere karşı tutumlarını incelemektir. Çalışma, beden eğitimi alanındaki öğretmen adaylarının zihinsel engelli bireylerin spora katılımı konusundaki bilgi düzeylerini, farkındalıklarını ve tutumlarını analiz ederek, bu bireylere yönelik sosyal dahil etme ve sporun rehabilitasyon sürecindeki rolüne ilişkin farkındalığı artırmayı hedeflemektedir. Araştırma kapsamında, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak öğretmen adaylarından veri toplanmıştır. Elde edilen bulgular, beden eğitimi öğretmen adaylarının zihinsel engelli bireylere yönelik sporun önemine dair farkındalık düzeylerinin arttırılması gerektiğini ve bu konuda daha fazla eğitime ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, öğretmen adaylarının engelli bireylerin spor yoluyla topluma kazandırılmasındaki rollerinin önemini vurgulamakta ve bu alanda farkındalık çalışmaları yapılmasının gerekliliğine işaret etmektedir. Bu araştırma sonuçlarına göre zihinsel engelli bireylerin sportif etkinliklerine ilişkin bilgi kaynaklarının kullanımı açısından katılımcıların %52,9'u bu konuda kararsız ve olumsuz tutum sergilemiştir. Bu sonuç öğretmen adaylarının zihinsel engelli bireylere yönelik spor etkinlikleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını göstermektedir. Bu bağlamda engelli bireylere yönelik spor etkinlikleri ve bu etkinliklerin öğretmen adaylarına kazandırmayı amaçladığı beceriler konusunda daha fazla eğitim vermesi gerektiği sonucuna varılabilir. Engellilik farkındalığının arttırılması, geleceğin öğretmenlerinin engelli bireylerle daha etkili bir şekilde çalışmalarını sağlayacaktır. Çalışmada Cinsiyet faktörleri incelendiğinde spora ve zihinsel engellilere yönelik tutumlar konusunda kadın katılımcıların %6'sının erkeklere göre daha duyarlı olduğu ortaya çıktığı görülmektedir. Bu bulgu, kadınların sosyal sorumluluk ve empati geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu öne süren araştırmalarla tutarlıdır. Güvenilirlik analizleri, elde edilen sonuçların tutarlı olduğunu ve bu veriler benzer gruplar üzerinde tekrarlandığında benzer sonuçların elde edildiğini göstermektedir. Bu durum, çalışma sonuçlarının beden eğitimi öğretmeni adaylarının genel popülasyonuna aktarılabilirliğini arttırmıştır. Dolayısıyla beden eğitimi öğretmeni adayları sporun zihinsel engelliler için önemi konusunda yeterli farkındalığa sahip olmasalar da spor alışkanlıklarının ve engellilerle doğrudan etkileşimin bu farkındalığa olumlu etkisi olması mümkündür. Bu nedenle engellilere yönelik spor etkinliklerinin öğretmen eğitimine daha fazla dahil edilmesi ve öğretmen adaylarında bu konuda farkındalık yaratılması büyük önem taşımaktadır.Ayrıca düzenli egzersiz yapma alışkanlığının geliştirilmesi hem kişinin kendi sağlığı hem de engelli bireylere yönelik olumlu tutum geliştirmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the awareness levels of physical education teacher candidates regarding the importance and impact of sports on individuals with mental disabilities and their attitudes towards these individuals. The study aims to increase awareness of the social inclusion of these individuals and the role of sports in the rehabilitation process by analyzing the knowledge levels, awareness and attitudes of physical education teacher candidates regarding the participation of individuals with mental disabilities in sports. Within the scope of the study, data was collected from teacher candidates using the survey technique, one of the quantitative research methods. The findings obtained show that the awareness levels of physical education teacher candidates regarding the importance of sports for individuals with mental disabilities should be increased and that more training is needed in this regard. The results of the study emphasize the importance of the role of teacher candidates in the integration of individuals with disabilities into society through sports and indicate the necessity of conducting awareness studies in this area. According to the results of this research, 52.9% of the participants showed an undecided and negative attitude in terms of the use of information sources regarding the sporting activities of mentally disabled individuals. This result shows that teacher candidates do not have sufficient knowledge about sports activities for mentally disabled individuals. In this context, it can be concluded that more training should be provided regarding sports activities for disabled individuals and the skills that these activities aim to provide to teacher candidates. Increasing disability awareness will enable future teachers to work more effectively with disabled individuals. When gender factors are examined in the study, it is seen that 6% of the female participants are more sensitive than men regarding attitudes towards sports and mentally disabled people. This finding is consistent with research suggesting that women are more likely to develop social responsibility and empathy. This result shows that the scale used in the research is a valid and reliable tool. Reliability analyzes show that the results obtained are consistent and that similar results are obtained when these data are repeated on similar groups. This increased the transferability of the study results to the general population of physical education teacher candidates. Therefore, although physical education teacher candidates do not have sufficient awareness about the importance of sports for mentally disabled people, it is possible that sports habits and direct interaction with disabled people have a positive effect on this awareness. For this reason, it is of great importance to include sports activities for disabled people more in teacher education and to raise awareness about this issue among teacher candidates. In addition, developing the habit of regular exercise is important for both one's own health and developing a positive attitude towards disabled individuals.