Are creative thinkers different in their decision-making process: Rational or heuristic way of thinking
Yaratıcı düşünme karar verme süreçlerinde farklılık var mı? Rasyonel mi sezgisel karar verme süreçleri
- Tez No: 823618
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yaratıcı düşünme, genel olarak yükseköğretim kurumlarında, özellikle de yaratıcı düşünmenin sağlıklı ve başarılı kararlar almak için gerekli olduğu vakıf üniversitelerinde bulunan en önemli beceri olarak görülmektedir. Karar verme ile yaratıcı düşünme arasında yakın bir ilişki vardır. Bu çalışmada, Irak'ta bulunan İslami üniversitelere uygulanarak 260 profesörden, 155'ine anket dağıtıldı ve bunlardan 147'si istatistiksel analiz için geçerli bulundu. Araştırma sonucunda, öğretim üyelerinin güçlü düşünme becerilerine sahip oldukları, üniversiteyi ilgilendiren kararlarda yeni ve yenilikçi fikirler üretebilme yeteneğine sahip oldukları bulundu. Yine, yeniliğe ve yaratıcı düşünmeye açık bir ortam sağlanarak öğretim üyelerinin çalışmalarını geliştiren sonuçlara ulaşılabileciği bulunmuştur. Bu yaratıcı düşünce, karar verme sürecini doğrudan etkilemektedir. Bu araştırma, yüksek öğretim kurumlarında çalışan profesörler kadrosundaki bireylerin yaratıcı düşünme ve karar verme yeteneği arasındaki bağlantıyı bilmeyi ve yaratıcı düşünme ve karar verme becerisinde kıdem ve akademik yeterlilik değişkenlerindeki farklılıkları göstermeyi de amaçlamıştır
Özet (Çeviri)
Creative thinking is seen as the most important skill found in higher education institutions in general, especially in private universities, where creative thinking is essential to making sound and successful decisions. There is a close link between decision-making and creative thinking. This study has been applied to Islamic universities eligible in Iraq; the researcher relied on a statistical analysis sample of 260 professors, and 155 questionnaires were distributed and 147 of them retrieved a valid questionnaire for statistical analysis. The study reached several conclusions, including that the faculty members have strong thinking skills and can generate new and innovative ideas in making decisions that concern the university and that enhance the work of professors by maintaining an environment open to innovation and creative thinking. This creative thinking has a direct impact on the decision-making process. This research aimed to know the connection between creative thinking and the ability to make decisions for professors in higher education at this university and to show the differences in the variables of seniority and academic qualification in creative thinking and in the ability to make decisions