Hindistan'da Maoist terör: Naksalizm
Maoist terrorism in India: Naxalism
- Tez No: 823645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, tarım toplumlarında köylü isyanlarının doğası ve Naksalizm hareketi üzerine odaklanmaktadır. Hindistan, tarıma dayalı ekonomisi ve geniş kırsal nüfusuyla köylü isyanlarının önemli bir sahnesidir. Naksalizm, Hindistan için ciddi bir terör sorunu olarak ortaya çıkmış ve devlet otoritesine meydan okuyarak alternatif yönetim yapıları oluşturmuştur. Bu tez, Hindistan'da tarım ve kırsal hayatın dinamikleri üzerinden köylü isyanlarını ve Naksalizm'i inceleyerek bu alana yeni bir akademik katkı sağlamayı hedeflemektedir. Tez, Hindistan'da Naksalizm'in ideolojik temellerini, hareketin doğuşunu, etkilerini, Kızıl Önder Charu Mazumdar'ın hayatını ve ideolojisini, Çin Komünist Partisi'nin Naksalizm'e yaklaşımını, Naksalitler'in kontrolündeki toprakların yönetimini ve devletin terörle mücadele stratejilerini detaylı bir şekilde analiz etmektedir. Bu çalışma, Hindistan'daki köylü isyanlarının ve Naksalizm hareketinin anlaşılmasına katkı sağlamak amacıyla kapsamlı bir araştırma sunmaktadır. Tezin ana odak noktaları, köylü isyanlarının sosyo-ekonomik ve politik kökenleri, Naksalizm'in ideolojik yapısı, örgütlenme ve stratejileridir. Ayrıca, Naksalitler'in kontrolündeki bölgelerin yönetimi, devlet otoritesiyle çatışma dinamikleri ve terörle mücadele stratejileri de detaylı bir şekilde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study centers on the essence of peasant uprisings and the Naxalism movement within agricultural societies. India, with its agrarian-based economy and substantial rural population, constitutes a prominent arena for peasant uprisings. Naxalism has emerged as a profound terrorist quandary in India, defying state authority and establishing alternative governance structures. The primary objective of this thesis is to provide a novel academic contribution by scrutinizing peasant uprisings and Naxalism through the prism of agriculture and rural livelihoods in India. The thesis undertakes a comprehensive analysis encompassing the ideological underpinnings of Naxalism, the genesis of the movement, its repercussions, the life and ideology of its leader, Charu Mazumdar, the approach of the Communist Party of China toward Naxalism, the administration of territories under Naxalite control and counter-terrorism strategies. This study presents an exhaustive investigation to enhance comprehension of peasant uprisings and the Naxalism movement in India. The principal focal points of the thesis encompass the socio-economic and political origins of peasant uprisings, the ideological frameworks of Naxalism, organizational dynamics, and strategic approaches. Furthermore, meticulous examination is conducted regarding the governance of territories under Naxalite control, conflict dynamics with state authorities, and counter-terrorism strategies.