Bağlama eğitimi alan öğrencilerin bireysel çalgı dersi motivasyon düzeyleri ile çalgı performansı öz yeterlik inançları üzerine bir inceleme
A research on individual instrument lesson motivation levels and instrument performance self-efficacy beliefs of the students receiving baglama training
- Tez No: 823669
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmada mesleki müzik eğitimi alan öğrencilerin bağlama dersine yönelik bireysel çalgı dersi motivasyon düzeyleri ile çalgı performansı öz yeterlik inançlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin söz konusu bireysel çalgı dersi motivasyon düzeyleri ile çalgı performansı öz yeterlik inanç düzeylerinin; üniversite, fakülte, sınıf, yaş, cinsiyet ve mezun olunan lise türü değişkenlerine göre farklılık gösterme durumları tespit edilmiştir. Araştırma betimsel nitelikte bir alan araştırmasıdır ve tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Akdeniz, Erciyes, Gazi, Hitit, Niğde Ömer Halisdemir, Ondokuz Mayıs, Ordu ve Trabzon üniversitelerinde mesleki müzik eğitimi almakta olan 137 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin demografik özellikleriyle ilgili bilgi sahibi olunması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, öğrencilerin bireysel çalgı dersi motivasyon düzeyleri ile çalgı performansı öz yeterlik inançları düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla da Girgin (2015) tarafından geliştirilen“Bireysel Çalgı Dersi Motivasyon Ölçeği”ile“Çalgı Performansı Öz-yeterlik İnancı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgular doğrultusunda mesleki müzik eğitimi alan bağlama öğrencilerinin; bireysel çalgı dersi motivasyon düzeylerinin iyi düzeyde (yüksek) olduğu, motivasyon düzeylerinde ise öğrenim gördükleri üniversiteye göre farklılık olmadığı, öğrenim gördükleri fakülte, sınıf, yaş, cinsiyet ve mezun oldukları lise türü değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin çalgı performansı öz yeterlik inancı düzeylerinin pek olumlu derecede olmadığı, öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversite değişkeni haricinde öğrenim gördükleri fakülte, sınıf, yaş, cinsiyet ve mezun oldukları lise türü değişkenlerine yönelik çalgı performansı öz yeterlik inancı düzeylerinde ise anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examined the individual instrument lesson motivation levels and instrument performance self-efficacy beliefs of the students receiving vocational music education toward the baglama lesson. In this context, it was determined how the mentioned individual instrument lesson motivation levels and instrument performance self-efficacy belief levels of the students differ according to the variables of the university, faculty, class, age, gender, and the type of high school in which they graduated. The research is a descriptive field study, and it was designed in a survey model. The study group of the research consisted of 137 students receiving vocational music education at Akdeniz, Erciyes, Gazi, Hitit, Niğde Ömer Halisdemir, Ondokuz Mayıs, and Ordu universities in the 2022-2023 academic year. As a data collection tool, the“Personal Information Form”was used to obtain information about the students' demographic characteristics, and the“Individual Instrument Lesson Motivation Scale”and the“Instrument Performance Self-Efficacy Belief Scale”developed by Girgin (2015) were used to determine the individual instrument lesson motivation levels and instrument performance self-efficacy belief levels of the students. In line with the research findings, it was determined that the individual instrument lesson motivation levels of the baglama students receiving vocational music education were at a good level (high), and there were no differences in the students' motivation levels according to the university they study at, and there were significant differences according to the variables of the faculty they study at, class, age, gender and the type of high school in which they graduated. It was also determined that the instrument performance self-efficacy belief levels of the students were not quite positive, and there were significant differences in the instrument performance self-efficacy belief levels for the variables of the faculty they study at, class, age, gender, and the type of high school they graduated from, except for the variable of the university in which they study.