Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki öğrencilerin keman dersindeki başarı düzeylerini yordayan öğrenmeye ilişkin özellikler
Characteristics related to learning as predictors of student success level in violin lesson in music teacher education institutions
- Tez No: 461510
- Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda keman dersi alan öğrencilerin, keman derslerindeki başarılarını yordayan (tahmin eden) öğrenmeye ilişkin özelliklerini tespit etmek ve araştırma sürecinde veri toplama aracı olarak kullanılmak üzere“Keman Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırma korelasyonel bir araştırmadır. Araştırmada öğrencilerin keman dersine yönelik tutumlarının, bireysel çalgı performans sınavına yönelik kaygılarının, keman çalmaya başlama yaşlarının, mezun olduktan sonra yapmayı planladıkları mesleklerin, mezun oldukları okul türlerinin, günlük keman çalışma sürelerinin, Yükseköğretime Giriş Sınavı ham puanlarının, işitsel-görsel-bedensel öğrenme biçemlerini benimseme düzeylerinin, derinlemesine öğrenme yaklaşımını benimseme düzeylerinin, eleştirel düşünme öğrenme stratejisini benimseme düzeylerinin keman dersi başarılarını yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Çalışma 18 üniversiteden 521 lisans öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Gerekli verilerin toplanmasında literatürde bulunan“Bireysel Çalgı Performans Sınavı Kaygısı Ölçeği”,“Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği”,“Öğrenme Biçemleri Envanteri”,“Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği”, araştırmacı tarafından geliştirilen“Keman Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Anketi”kullanılmıştır. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda keman dersi başarısını yordayan özelliklerin sırasıyla öğrencilerin keman dersine yönelik tutumlarının, keman çalmaya başlama yaşlarının, mezun olduktan sonra yapmayı planladıkları mesleklerin, bireysel çalgı performans sınavı kaygılarının, günlük keman çalışma sürelerinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya dahil edilen diğer değişkenlerin keman dersindeki başarı ile anlamlı bir ilişkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, öğretim elemanlarının bu faktörlere dikkat etmeleri, dersleri, başarıyı etkileyen değişkenleri göz ardı etmeden planlamaları ve gerçekleştirmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop the“Attitude Scale towards Violin Lesson”used to find out learning characteristics of violin students in music teacher education institutions in the context of Turkey for predicting their success in violin lessons and to collect research data. It is a correlational study. In the study, it was investigated whether students' success level in violin lesson can be predicted by their attitudes towards the violin lesson, their anxiety level about the individual instrument performance exam, the age of beginning to play the violin, the professions they plan to perform after graduation, the type of school they graduated, violin practising time spent daily, raw scores obtained to take the Transition to Higher Education Examination, levels of adopting audio-visual-bodily learning styles, levels of adopting an in-depth learning approach, and levels of adopting critical thinking learning strategy. The study was conducted with 521 undergraduates from 18 universities. Study data were collected by using the“Individual Instrument Performance Anxiety Scale”,“Motivated Strategies for Learning Questionnaire”,“Learning Modality Inventory”,“Learning Approach Inventory”and the“Attitude Scale towards Violin Lesson”developed by researcher and“Personal Information Questionnaire”. Data analysis was carried out with multiple regression analysis. Results revealed that certain characteristics as students' attitudes towards the violin lesson, the age of beginning to play the violin, the professions they plan to perform after graduation, their anxiety level about the individual instrument performance exam, and violin practising time spent daily, respectively, can be used as predictors of success in violin lesson. However, the other study variables were found not to have a significant relation with success level in violin lesson. As a result, it was suggested that instructors should consider these facts and plan and perform their classes without ignoring the variables affecting success.