Özengen müzik eğitimi veren kurumlarda bağlama öğretimine yönelik öğretmen görüşleri (Mersin ili örneği)
Teacher views on baglama teaching in amateur music education institutions (the example of Mersin province)
- Tez No: 894033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, özengen müzik eğitimi veren kurumlardaki bağlama öğretimi sürecinin mevcut durumu tespit edilerek sunulan çözüm önerileriyle sürecin daha nitelikli sürdürülebilmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle hazırlanmış olan bu çalışmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Mersin ilinin Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ilçelerindeki özengen müzik eğitimi veren kurumlarda görev yapan 15 bağlama öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma grubunun seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda mevcut duruma yönelik veri toplamak için çalışma grubunda yer alan 15 bağlama öğretmeni ile 11 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenerek kategorize edilmiş, frekans ve yüzde değerleriyle tablolar hâlinde sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin genellikle bireysel ders yapmayı tercih ettikleri; bireysel derslerin çoğunlukla haftada 1 saat, grup derslerinin ise çoğunlukla haftada 2 saat olduğu, öğrencilerin derslere düzenli katılımı hususunda öğretmenlerin yarısına yakınının problem yaşadığı, öğretmenlerin tamamının derslerden önce hazırlık yaptığı ve ödev verdiği, derslerde çalgı bilgisi, temel nota eğitimi, nazariyat, eserlerin müzikal ve teknik özellikleri ve çalıp söyleme konularının işlendiği, öğretmenlerin tamamının derslerde anlatım ve gösterip yaptırma öğretim yöntemlerini uyguladığı, öğretmen merkezli öğretim modeli anlayışı ile geleneksel ve metodolojik öğretim yöntemlerini birlikte kullanarak dersleri işlediği, bağlama düzeni ve bozuk düzeni olmak üzere iki tel düzeninde eğitim verildiği, genellikle performans değerlendirmesi yapıldığı, çeşitli yardımcı kaynaklar kullanıldığı, öğretim sürecinde çoğunlukla çalgı kalitesizliği ve öğrenilmiş yanlış kazanımlar ile ilgili problemlerle karşılaşıldığı tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında ulaşılan bulgular ve sonuçlar doğrultusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the current situation of the baglama teaching process in the institutions that provide amateur music education and to sustain the process more qualitatively with the solution suggestions offered. In this study, which was prepared with qualitative research method, case study design was used. The study group of the research consisted of 15 baglama teachers working in institutions providing music education in Akdeniz, Mezitli, Toroslar and Yenişehir districts of Mersin province. Snowball sampling method, one of the purposive sampling methods, was used in the selection of the study group. In line with the aim of the study, semi-structured interviews consisting of 11 open-ended questions were conducted with 15 baglama teachers in the study group to collect data on the current situation. The data obtained from the interviews were analyzed and categorized by descriptive analysis method and presented in tables with frequency and percentage values. As a result of the research, teachers generally prefer individual lessons; individual lessons are mostly 1 hour a week and group lessons are mostly 2 hours a week, almost half of the teachers have problems with students' regular participation in the lessons, all of the teachers make preparations and give homework before the lessons, instrument knowledge, basic note training, theory, musical and technical characteristics of the works and playing and singing are covered in the lessons, all of the teachers use lecture and demonstration teaching methods in the lessons, The teacher-centered teaching model approach and traditional and methodological teaching methods are used together, training is given in two string arrangements, namely baglama order and broken order, performance evaluation is generally made, various auxiliary resources are used, and problems related to poor instrument quality and incorrectly learned gains are often encountered during the teaching process. Suggestions were given in line with the findings and conclusions reached within the scope of the research.