İnguinal hernilerde yapılan lichteinstein ve total ekstraperitoneal laparoskopik fıtık onarımı yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of lichtenstein and total extraperitoneal laparoscopic hernia repair (tep) methods in inguinal hernias
  1. Tez No: 823692
  2. Yazar: SERAP ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KUŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada Aralık 2013-Şubat 2014 tarihleri arasında inguinal herni nedeni ile yapılan Licteinstein ve total ekstraperitoneal laparoskopik herni onarımı yöntemleri, cerrahiye endokrin ve inflamatuvar yanıt ve postoperatif erken dönem sonuçları açısından karşılaştırıldı. Materyal ve Metod: Aralık 2013-Şubat 2014 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Servisi B Grubuna başvuran ve tarafımızca inguinal herni tanısı ile opere edilen 18 yaş üstü, şahsen olur verebilir, bilinci açık hastalar çalışmaya dâhil edildi. Hastaların 20'sine TEP, 20'sine Lichteinstein onarımı yapıldı. Her iki gruptaki hastalardan anestezi indüksiyonu sırasında, post-op. 6. ve 12. saatte kan alınarak serum ACTH, IL-6, WBC ve CRP düzeyleri bakıldı. Operasyonların postoperatif erken dönem sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Her iki grup arasında cerrahiye endokrin yanıt açısından fark bulunmadı. (ACTH 6.saatte p=0,284, ACTH 12.saatte p=0,664). İnflamatuar yanıtta parametreler değişkenlik göstermektedir. TEP yapılan hastaların 6.saatte bakılan WBC değerleri ve ortalaması açık operasyonlarda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekken (p=0,031); yine 6.saatte bakılan CRP değerleri TEP yapılan hastalardaki ortalaması açık ameliyat yapılan hastaların ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük bulundu. Akut faz reaktanı olarak çalıştığımız IL-6 değerleri açısından TEP yapılan grup ile Lichtenstein yapılan grup arasında hiçbir dönemde anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ancak açık ameliyat yapılan grubun postoperatif VAS değerleri, TEP yapılan hastalardaki değerlerden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare Lichtenstein and TEP methods regarding the endocrine and inflammatory response to surgery and the results of early postoperative period. Material and Method: 40 patients who had been operated for inguinal hernia at our clinic were included in the study. TEP was administered to the 20 patients while Lichtenstein was performed in another 20 patients. During the induction of anesthesia, postoperative 6th and 12th hours blood samples from the patients in both groups was obtained and serum ACTH, IL-6, WBC and CRP levels were measured. Results of early postoperative periods of operations were evaluated. Results: There was no difference between the two groups in terms of surgical endocrine responses. Inflammatory response parameters varied. In patients TEP applied on WBC values ​​and average checked at 6th hours at statistically significant degree higher while average of CRP values ​​checked in 6th hours is lower at statistically significant degree in the patients with TEP than patients who underwent Lichtenstein operation. There were no significant differences detected in any period between Lichtenstein and TEP group in terms of IL-6 value. Postoperative VAS values ​​of Lichtenstein group were statistically significantly higher than those of patients who underwent the TEP. Conclusion: In study there wasn't difference between TEP and Lichtenstein repair in terms of inflammatory and endocrine responses. TEP repair, found to be superior than Lichtenstein repair operation; as it provides return to work early, the patients have less pain and less analgesic is needed, and less cost that promoted by the earlier return to work.