Öğretmenlerin yapılandırmacı eğitim ortamına ilişkin tutumları ile bilişim teknolojileri (BİT) kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between teachers' attitudes towards constructivist learning environment and their use of information technologies (ICT)
- Tez No: 823748
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ŞENGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın birinci amacı, temel öğretim ve liselerde görev yapmakta olan bütün branş öğretmenlerinin yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına ilişkin tutumlarını belirlemek ve bilgi iletişim teknolojilerini kullanmalarına yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla iki ölçek geliştirmektir. Çalışmanın ikinci amacı ise öğretmenlerin hem yapılandırmacı öğrenme tutumları hem de BİT teknolojilerini kullanmaya yönelik tutumlarını belirlemek, yapılandırmacı öğrenmeye ilişkin tutumları ve bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanmaya yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmanın evrenini her iki aşamada da Bursa ili Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım merkez ilçelerindeki MEB'e bağlı okullar oluştururken, örneklemini 48 temel öğretim okulu ve liselerde görev yapmakta olan ve bütün branşlarda öğretmen ve yöneticiler oluşturmuştur. Çalışma ölçek geliştirilme ve uygulama olmak üzere iki aşamadan oluşmuştur. Çalışmada kullanılacak ölçeklerin geliştirme aşamasında, Yapılandırmacı Öğrenmede Tutum Ölçeği'ne (YÖTÖ) 310, Öğretmenlerı̇n Bilişim Teknolojileri (BİT) Tutum Ölçeğı̇'ne (ÖBTTÖ) 311 öğretmen katılmışken; uygulama aşamasında ise her iki ölçek için toplam 657 öğretmen katılmıştır. Geliştirilmiş olan YÖTÖ ölçeğinin faktör analiz sürecinde en iyi yapı 6. denemede 24 maddeli ve 6 alt boyutlu yapı, güvenirlik analizinin ,797 oranla yüksek düzeyde olduğu ve açıklanan toplam varyans düzeyinin ise %65,7 ile yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. Geliştirilmiş olan ÖBTTÖ ölçeğinde en iyi yapı 6. denemede 22 maddeli ve 4 alt boyutlu yapı, güvenirlik analizinin,733 oranla iyi güvenirlik düzeyde, açıklanan toplam varyansın %65,6 ile yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to develop two scales in order to determine the attitudes of all branch teachers working in basic education and high schools regarding the constructivist learning approach and to determine their attitudes towards the use of information and communication technologies. The second aim of the study is to determine the attitudes of teachers towards both constructivist learning attitudes and ICT technologies, to examine the relationship between constructivist learning attitudes and attitudes towards using information and communication technologies, and whether teachers' attitudes towards constructivist learning significantly affect their attitudes towards using information and communication technologies. The study consisted of two phases: scale development and implementation. In the development phase of the scales to be used in the study, 310 teachers participated in the Constructivist Learning Attitude Scale (YÖTÖ) and 311 teachers participated in the Teachers' Information Technologies (ICT) Attitude Scale (ÖBTTÖ). In the implementation phase, a total of 657 teachers participated for both scales. In the factor analysis process of the developed SFL scale, the best structure was found to be 24-expression and 6 sub-dimensional structures in the 6th trial, the reliability analysis was at a high level with a rate of .797 and the total level of variance described was sufficient with 65.7%. The best structure in the developed SBE scale was found to be 22-expression and 4-dimensional structure in the 6th trial, the reliability analysis was found to be at a good reliability level with a rate of .733 and the total variance described was sufficient with 65.6%.