Kadına karşı şiddetin bir görünümü olarak femisid
Femicide as a manifestation of violence against women
- Tez No: 823760
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN AYHAN AYGÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Kadınlar tarih boyunca, sadece bu cinsiyete sahip olmaları sebebiyle şiddete uğramıştır ve uğramaktadır. Bu şiddetin en ciddi ve geri dönülemez boyutu ise kadın cinayetleridir. Toplumdaki ataerkil davranış kalıpları ve kadının toplumdaki rolüne yönelik kökleşmiş algılar ve önyargılar neticesinde, dünyanın her yerinde kadınlar şiddet mağduru olabilmekte ve sadece bu sebeplerle öldürülmektedir. Bu cinayetler günümüzde“femisid”kavramı altında incelenmektedir. Kavram üzerinde bir görüş birliği bulunmamakla birlikte, femisid bazı hukuk sistemlerinde yansıma alanı bulmaya da başlamıştır. Bu çalışma kapsamında kadına karşı şiddet ve kadına karşı nefret kavramlarının ne olduğu incelenmekte, femiside yönelik yaklaşımlar ele alınmakta, femisid kavramının pozitif hukuk üzerindeki yansımaları değerlendirilmekte ve bu kavramın ifade ettiği eylemlerin Türk ceza hukuku açısından nasıl bir düzenlemeye konu edilebileceği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have been and are subjected to violence only because of their gender. The most serious and irreversible dimension of this violence is the murder of women. As a result of patriarchal behavior patterns in society and ingrained perceptions and prejudices regarding the role of women in society, women all over the world can be victims of violence and are killed only for these reasons. Today, these murders are examined under the concept of“femicide”. Although there is no consensus on the concept, femicide has started to find a reflection area in certain legal systems. Within the scope of this study, the concepts of violence against women and hatred against women are examined, approaches towards femicide are addressed, the reflections of the notion of femicide on positive law are evaluated, and it is discussed how the actions covered by this concept can be regulated in terms of Turkish criminal law.