Sorgulama topluluğu modeline dayalı çevrimiçi bir dersin öğrencilerin bağlılığı, tutumu ve memnuniyetine etkisi
The effects of a course based on community of inquiry model on students' engagement, attitude and satisfaction
  1. Tez No: 823764
  2. Yazar: FUNDA CİVELEK KUTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT EMRAH TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı; sorgulama topluğu modeli öğretim etkinlikleri ile yapılandırılmış medya okuryazarlığı dersinin, öğrencilerin; sorgulama topluluğu (sosyal, bilişsel ve öğretimsel buradalık) algısı, bağlılığı (davranışsal, duyuşsal ve bilişsel bağlılık), e-öğrenmeye yönelik tutum ve e-öğrenme sürecine ilişkin memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, deneysel işlem sürecinde gerçekleştirilen uygulamaların etkisini belirlemek için deneysel yöntemlerden ön test-son test kontrol gruplu seçkisiz desen tercih edilmiştir. Araştırma, 2021-2022 akademik yılı bahar döneminde bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde seçmeli olarak verilen medya okuryazarlığı dersi kapsamında farklı branş ve sınıf düzeyinde eğitim gören 17 deney 17 kontrol olmak üzere toplam 34 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gurubu oluşturulurken, öğretmen adaylarının sınıf ve branşları göz önünde bulundurularak aynı sınıfta ve bölümde bulunan öğrencilerin gruplara eşit oranda dağıtılmasına dikkat edilmiştir. Deneysel işlem başlamadan önce her iki gruba da araştırma sürecinde kullanılacak ölçekler ön test olarak uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda grupların birbirine denk olduğu tespit edilmiş ve uygulama süreci başlamıştır. Deney ve kontrol grubu ile işlenen tüm dersler ZOOM platformu aracılığı ile çevrimiçi öğrenme ortamları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda dersler sorgulama topluluğu modeli öğretim etkinlikleri kullanılarak işlenmiş, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemlerden olan anlatım ve soru-cevap tekniğinden yararlanılmıştır. Sekiz hafta süren deneysel işlemin ardından son test uygulaması yapılarak süreç tamamlanmıştır. Son test sonucunda elde edilen veriler betimsel ve kestirimsel istatistik yöntemlerinden yararlanılarak bulgular bölümünde sunulmuştur. Normal dağılım gösteren değişkenlerde t-Testi, göstermeyen değişkenlerde ise non parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizinden elde edilen sonuçlara göre; sorgulama topluluğu modeli öğretim etkinlikleriyle eğitim gören deney grubu öğrencileri ile geleneksel öğretim yöntemleriyle eğitim gören kontrol grubu öğrencilerinin sorgulama topluluğu algısı son test puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu farklılık deney grubu lehinedir. Öğrencilerin, sorgulama topluluğunun alt boyutları olan sosyal, bilişsel ve öğretimsel buradalık algısı son test puanları incelendiğinde de deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilerek benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Öğrenci bağlılığı ve alt boyutlarına ait sonuçlar incelendiğinde ise deney grubunun; öğrenci bağlılığı, bilişsel ve duyuşsal bağlılık puanlarının kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ancak davranışsal bağlılık puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Son olarak araştırma kapsamında ele alınan diğer değişkenlere ait bulgulara bakıldığında öğrencilerin e-öğrenmeye yönelik tutum ve e-öğrenme sürecine ilişkin memnuniyet puanlarının deney grubu lehine anlamlı derecede yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the media literacy course structured with community of inquiry model teaching activities on students' perception of community of inquiry (social, cognitive, and instructional situatedness), student engagement (behavioral, affective, and cognitive engagement), attitude towards e-learning and satisfaction with the e-learning process. In line with this purpose, a randomized design with pretest-posttest control group was preferred among the experimental methods to determine the effect of the practices carried out during the experimental process. The research was conducted with a total of 34 teacher candidates, 17 of which belonged to the experimental group and 17 of which belonged to the control group, who were studying in different branches and grades within the scope of the media literacy given as an elective course in the education faculty of a state university in the spring semester of the 2021-2022 academic year. While creating the experimental and control groups, attention was paid to the equal distribution of the students in the same grade and department, taking into account the classes and branches of the pre-service teachers. Before the experimental process started, the scales to be used in the research process were applied to both groups as a pretest. As a result of the analysis, it was determined that the groups were equal, and the implementation process started. All the lessons taught with the experimental and control groups were carried out using the ZOOM platform through online learning environments. The lessons were taught using the community of inquiry model teaching activities in the experimental group, while the traditional methods of lecture and question-answer technique were used in the control group. After the experimental process that lasted for 8 weeks, the posttest application was made, and the process was completed. The data obtained as a result of the posttest are presented in the findings section by using descriptive and predictive statistical methods. t-Test was used for normally distributed variables, and non-parametric tests were used for non-normally distributed variables. According to the results obtained from the analysis of the data, a significant difference was found between the community of inquiry post-test scores of the experimental group students who were educated with the community of inquiry model teaching activities and the control group students who were educated with traditional teaching methods. This difference is in favor of the experimental group. When the post-test scores of the students' perception of social, cognitive, and instructional presence, which are the sub-dimensions of the inquiry community, were examined, it was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group, and similar results were obtained. When the results of student engagement and its sub-dimensions were examined, it was found that the student engagement, cognitive and affective engagement scores of the experimental group were significantly higher than the control group students. However, no significant difference was found between behavioral engagement scores. Finally, when the findings of other variables considered within the scope of the research were examined, it was concluded that the students' attitude towards e-learning and satisfaction scores regarding the e-learning process were significantly higher in favor of the experimental group.