To what extend MBA management degrees play a role in developing leadership intelligence? - An evolution of the perception of Turkish Students
İşletme yönetimi yüksek lisans programları liderlik zekasının geliştirilmesinde ne ölçüde rol oynar? - Türk öğrencilerin algısının gelişimi.
  1. Tez No: 823765
  2. Yazar: CELAL BAL
  3. Danışmanlar: UZMAN KENAN IBRAHIM BAKHT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Wales Prıfysgol Cymru (British Institute of Technology and E-commerce)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın nihai amacı, yönetim yüksek lisans programlarının liderlik zekasını geliştirmedeki etkinliğini incelemek olduğundan, bu araştırmanın karakteristiği pozitivist olarak belirlenmiştir. Seçilen perspektife göre, bu araştırmanın tasarımı, KCB'deki Türk öğrencilerin liderlik becerilerini geliştirmede KCB'nin etkinliğine yönelik mevcut algılarını göstermek için keşifsel vaka çalışması olarak tercih edilmiştir. Bu tarz bir araştırma, eldeki konuya yeni bakış açıları sağlayabileceğinden, bu çalışma için hem nitel hem de nicel araştırma yaklaşımları uygulanmıştır. Birincil araştırma verileriyle ilgili olarak yazar, iletişim yöntemleriyle toplanan birincil verileri tercih etmiştir; hem anket hem de görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Veriler, anket sonuçları için frekans analizi ve mülakat için anlatı yöntemi olmak üzere iki farklı yöntem uygulanarak analiz edilmiştir. Bulgular, ankete katılanların KCB'de eğitim alma isteğine katkıda bulunan etkili faktörlere ilişkin algılarının, KCB'de eğitim almayı etkileyen birincil faktörün KCB'nin düşük fiyatını içerdiğini göstermiştir. Buna ek olarak, katılımcıların çoğu insanları yönetme modülünün liderlik gelişimine odaklanan modüllerden biri olduğuna inanmaktadır. Öte yandan, katılımcı öğrenciler tarafından yapılan liderlik tanımları, Türk yönetim tarzı olan“otokratik”yönetim tarzını hatırlatmaktadır. Bununla birlikte, katılımcılar planlama becerilerini geliştirdiklerini ve iyileştirdiklerini, daha fazla inisiyatif almaya başladıklarını, öz kontrol geliştirdiklerini, durumları ele almada esneklik geliştirdiklerini, özgüven geliştirdiklerini ve iyileştirdiklerini, resmi olmayan ilişkiler kurmaya ve sürdürmeye başladıklarını, sözlü iletişimi geliştirdiklerini, kavramları gerçek hayatta nasıl kullanacaklarını öğrendiklerini ve yazılı iletişimi geliştirdiklerini belirten ifadelere biraz daha fazla katıldıklarını belirtmişlerdir. Öte yandan, katılımcıların empati geliştirdiği, sosyal objektiflik geliştirdiği, grupları yönetme becerisi kazandığı, gelişimde başkalarına yardım etme becerisi kazandığı, sistematik düşünme geliştirdiği, nicel analiz yapmayı öğrendiği ve teknoloji kullanma becerilerini geliştirdiği ve iyileştirdiği yönündeki ifadelere biraz daha fazla katılmama söz konusudur. Bu bağlamda, yapılan görüşmelerde öğrencilerden üniversiteden ayrıldıktan sonra herhangi bir geri bildirim alınmadığı da tespit edilmiştir. Dolayısıyla öğrencilerden geri bildirim alarak KCB'nin zayıf noktalarını tespit edebileceği ve böylece liderlik becerilerinin gelişmesine yol açan daha iyi eğitim sağlama konusunda kendini geliştirebileceği söylenebilir. Sonuçlar, ankete katılanların kişisel yeteneklerinde bir gelişme gördüklerini, ancak grupları, teknolojiyi ve bilgiyi yönetme becerisinin yanı sıra liderliği etkin bir şekilde yönetme ve sergileme gibi belirli yeteneklerde gelişime ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Programın belirli yönlerine ilişkin hafif memnuniyetsizliğe rağmen, sonuçlar memnun olmayanlara kıyasla daha fazla katılımcının programdan memnun olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, memnuniyete yönelik önemli orta dereceli sonuçlar da vardır.
Özet (Çeviri)
The characteristic of this research was identified as positivist since the eventual goal of this study was to examine the effectiveness of management master degrees in developing leadership intelligence. According to the chosen perspective, design of this research preferred as exploratory case study to show the current perception of the Turkish students at KCB towards effectiveness of KCB in developing their leadership skills. Both qualitative and quantitative approaches to research were applied for this study as a research conduction of this manner could supply new perspectives on the issue at hand. With regards to the primary research data, the author favoured primary data collected via communication methods; both survey and interview methods were used. Data were analysed through applying two different methods which are frequency analysis for the questionnaire results and narrative method for the Interview. Finding s showed that the perceptions of the participants of the survey in terms of the influential factors that contributed to the desire to study at KCB show that the primary factor that influenced study at KCB includes KCB's low price. Additionally, the most of the participants are believed that managing people module is one of the modules that focus on the leadership development. The definitions of leadership provided by the participated students on the other hand reminded the way of Turkish management style which is“autocratic”. However, the participants indicated slightly more agreement with statements that indicate they have developed and improved planning skills, started to take more initiative, developed self control, improved flexibility in handling situations, developed and improved self-confidence, started to build and maintain informal relationships, improved oral communications, learned how to use concepts in real life, and improve written communication. On the other hand, slightly more disagreement exists for statements which state that the participants have developed empathy, developed social objectivity, gained the ability to manage groups, gained the ability to help others in development, developed systematic thinking, learned to conduct quantitative analysis, and develop and improve skills in using technology. In this context, it was also identified from the interviews that there is no feedback is taken from the students after they leave the college. Therefore by taking feedbacks from the students, it can be said that KCB can identify the weak points and thus can improve itself in providing better education which leads improved leadership skills. The results tends to suggest that the participants of the survey have seen an improvement in their personal abilities but need improvement in specific abilities including the ability to manage groups, technology and information as well as to effectively manage and exhibit leadership. Despite the slight dissatisfaction with certain aspects of the program, the results indicate that more participants were satisfied with the program when compared to those who are not satisfied. However, there are also significant moderate results toward satisfaction.