Kovid-19 salgınında Türkiye'deki ortaokul öğrencilerinin bilimsel tutumlarının incelenmesi
Investigation of middle school students' scientific attitudes after the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 823766
  2. Yazar: GUVANCH KARAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; Kovid-19 salgını döneminde Türkiye'deki ortaokul öğrencilerinin bilimsel tutumlarını karşılaştırmaktır. Konu alanıyla ilgili literatürde öğrencilerin Kovid-19 salgını öncesinde bilimsel tutumlarına yönelik çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın gerekçesi ise, Kovid 19 salgını sonrasında ortaokul öğrencilerinin söz konusu bilimsel tutumlarının nasıl bir değişim gösterdiğini açıkça ortaya koymaktır. Nicel araştırma yaklaşımına dayalı olarak yürütülen çalışmanın örneklemi, Rize ili ve ilçelerindeki devlet ortaokullarının 5-8. sınıflarında okuyan 2936 öğrenciden oluşmuştur. Veriler, iki bölümden oluşan bir ölçme aracıyla toplanmıştır. İlk bölümde öğrencilerin bilimsel tutumları ile demografik bilgilerini ölçen sorular, ikinci bölümde ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgiler Formu”ve Moore ve Foy (1997)'un geliştirdiği, Demirbaş ve Yağbasan (2006)'ın Türkçe versiyonunu oluşturduğu“Bilimsel Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. 40 maddeden oluşan 5'li Likert tipi olan ölçek Türkçe'ye uyarlandığı haliyle doğrudan kullanılmıştır. Veriler, SPSS 28.0.0.1. (Statistical Packet for Social Sciences) paket programında analiz edilmiştir. Bu süreçte bilimsel tutum puan ortalamalarının bağımsız değişkenlere göre nasıl farklılaştığını incelemek için, normal dağılım koşullarının karşılanması nedeniyle İlişkisiz t-Testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi (one way ANOVA) yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda salgında bilimsel bir dergiye abone olunması ve çocuklar için benzer bir fırsat sunulması ile öğretmenlerce bilim söyleşisi türü etkinliklerin düzenlenmesi gibi değişkenler bazı çocuklar için bilimsel tutumlar adına pozitif bir ayrıcalık olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to compare the scientific attitudes of middle school students in Turkey during the Covid-19 epidemic. In the literature on the subject area, there are many studies on the scientific attitudes of students before the Covid-19 epidemic. The rationale of this study is to clearly reveal how the scientific attitudes of middle school students changed after the Covid 19 epidemic. The sample of the study, which is based on the quantitative research approach, is the 5th-8th grade of public middle schools in Rize province and its districts. It consisted of 2936 students studying in their classrooms. Data were collected with a measurement tool consisting of two parts. In the first part, questions measuring the scientific attitudes and demographic information of the students, in the second part, the“Personal Information Form”developed by the researcher and the“Scientific Attitude Scale”developed by Moore and Foy (1997) and the Turkish version of Demirbas and Yagbasan (2006) has been collected. The scale, which is a five-point Likert type consisting of 40 items, was used directly as it was adapted into Turkish. Data were analyzed by using SPSS 28.0.0.1. (Statistical Packet for Social Sciences) package program. In this process, to examine how scientific attitude mean scores differ according to independent variables, one-way ANOVA with the Unrelated t-Test was carried out due to the normal distribution conditions being met. As a result of this research, variables such as subscribing to a scientific journal during the epidemic and providing a similar opportunity for children and organizing science conversation type activities by teachers emerged as a positive privilege for some children in terms of scientific attitudes.