Fen Bilimleri öğretmenlerinin sanal laboratuvar uygulamalarına ilişkin farkındalık, tutum ve görüşlerinin değerlendirmesi
Evaluation of awareness, attitudes and opinions of Science teachers on virtual laboratory trainings
  1. Tez No: 823767
  2. Yazar: ORHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmada fen bilimleri öğretmenlerinin sanal laboratuvar uygulamalarına ilişkin farkındalık, tutum ve görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Karma yöntemlerden yakınsayan paralel desenin tercih edildiği çalışmada, nitel kısımda fenomenoloji deseni nicel kısımda ise tarama deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu, sanal laboratuvar farkındalık ölçeği ve sanal laboratuvar tutum ölçeği kullanılmıştır. Kayseri ilinde görev yapan 10 fen bilimleri öğretmeni ile görüşme yapılmış ve 74 fen bilimleri öğretmenine sanal laboratuvar farkındalık ve tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilere SPSS programı kullanılarak betimsel ve çıkarımsal istatistik analizi, nitel verilere ise içerik analizi yapılmıştır. Fen bilimleri öğretmelerinin sanal laboratuvar uygulamalarına ilişkin tutum ve farkındalık düzeylerinde erkekler ile kadınlar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sanal laboratuvar uygulamalarının tanımlanması, avantajları ve dezavantajları ile ilgili erkek ve bayan öğretmenlerin görüşleri arasında farklılığın olmadığı bu sonucu desteklemektedir. Sanal laboratuvar uygulamalarına ilişkin tutum ve farkındalık düzeylerinin devlet ve özel okulda görev yapan öğretmenler arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Nitel veriler bu sonucu destekler niteliktedir. Hizmet yılı fazla olan fen bilimleri öğretmenlerinin lehine hem farkındalık hem de tutum düzeylerinde anlamlı farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin sanal laboratuvar uygulamalarını benzer uygulamalar aracılığıyla tüm konularda kullandıkları ve benzer tutum sergiledikleri çalışma verilerinden anlaşılmıştır. Bu çalışma öğrencilerin farkındalık, tutum ve görüşleri alınarak tekrarlanabilir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the awareness, attitudes and opinions of science teachers about virtual laboratory applications. In the study that the convergent parallel design of the mixed method was preferred, the phenomenology design was used in the qualitative part and the survey design was used in the quantitative part. Semi-structured interview form, virtual laboratory awareness scale and virtual laboratory attitude scale were used as data collection tools. Interviews were made with 10 science teachers working in Kayseri and a virtual laboratory awareness and attitude scale was implemented to 74 science teachers. Content analysis of the obtained qualitative data and descriptive and inferential statistical analysis were made using the SPSS program for the quantitative data. There was no significant difference between men and women in the attitudes and awareness levels of science teachers towards virtual laboratory applications. This result that there is no difference between the opinions of male and female teachers about the definition. There was no significant difference between the attitudes and awareness levels of virtual laboratory practices between teachers working in public and private schools. Qualitative data support this result. It has been concluded that there is a significant difference in both awareness and attitude levels in favor of science teachers with more years of service. It has been understood from the study data that science teachers use virtual laboratory applications through similar applications in all subjects and exhibit similar attitudes. This study can be repeated by taking students' awareness, attitudes and opinions.