Analysis of shipbuilding industry and potential of China
Gemi inşa sektörünün analizi ve Çin'in potansiyeli
- Tez No: 823789
- Danışmanlar: DR. DAVID GLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London Metropolitan University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Pazarlama ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gemi inşa endüstrisi küresel ekonominin bir parçası olmuş ve sürekli yeni rakipler devreye girmektedir. 20. yüzyılın ikinci yarısında, geleneksel denizcilik ülkelerinin ekonomik konumları, yeni sanayileşen ülkeler tarafından zorlanmaya başlamıştır. Bu yeni zorluğun bir sonucu olarak gemi inşa endüstrisi, daha önce hakim olan Avrupa bölgesinden Asya'ya doğru yer değiştirmiştir. Güney Kore'nin Japonya ve Çin'i geride bırakarak en üst sırayı aldığı, Çin'in de Japonya'nın önüne geçerek ikinci oyuncu olduğu bir üst sırayı elde etme mücadelesi yaşanmaktadır. Üstelik bu ülkelerin elde ettiği konumlar sadece Asya bölgesinde değil, küresel düzeydedir. Bu çalışmanın amacı genel olarak gemi inşa sektörünün genel analizini yapmak; gemi inşa sektörünün nasıl çalıştığı ve yapılandığı, geçen yüzyılda nelerin değiştiğini tespit etmektir. Gemi inşa endüstrisindeki küresel değişimin ve büyük gemi inşa eden ülkelerdeki yapısal değişikliklerin nedenleri nelerdir? 2008 yılında Çin'in başarılı gemi inşa üretimi, geçen yıla göre %52,2 artışla 28,81 milyon dwt ton oldu. Ancak yakın zamanda alınan gemi siparişleri, geçen yıla göre %40,9'luk bir düşüşle 58,18 milyon deadweight tonaj oldu. Son zamanlarda birçok endüstri gibi gemi inşa endüstrisinin gelecekteki gelişimi öngörülemez, ancak Çin diğer gemi inşa ülkelerine göre daha fazla avantajla zorlu pazar koşullarından daha hızlı çıkabilecektir. Bu çalışmaya göre muhtemelen Çin endüstrisi önümüzdeki on yıl içinde dünya pazarında lider bir paya sahip olacak. Bu raporun hipotezi budur. Bu nedenle bu çalışmada, günümüz ve geçmiş sektörler inceledikten sonra, işgücü maliyetinin düşük olması ve maddi avantajlar gibi olumlu nedenlerin arkasında yatan nedenler üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The shipbuilding industry has been part of the global economy and they have to face new competitors over and over again. In the second half the 20th century, the economic positions of the traditional maritime countries were challenge by newly industrialized countries. As a result of this new challenge the shipbuilding industry has changed place from the earlier dominating region Europe to Asia. Even within Asia there has been a struggle to gain the top position where South Korea claimed the top position leaving Japan and China behind, while China has also jumped ahead of Japan to become the second player. Moreover, the positions these countries have gained are not just within the Asian region but are on a global level. In general, the objective of this study is to make general analyze of shipbuilding sector; how the shipbuilding industry works and is structured, what has been changed during the last century. What are the reason of the global shifting in shipbuilding industry and structural changes in major shipbuilder countries? In 2008, Chinese accomplished shipbuilding output was 28.81 million deadweight tonnages, rising by 52.2% of last year. But, the recently undertook ship orders were 58.18 million deadweight tonnages, a reduction of 40.9% of last year. Recently shipbuilding industry unpredictable for future improvement like many industries, but china could get out of tough market circumstances quicker with more advantages than other shipbuilder countries. According to this study probably the Chinese industry will take a leading share of the world market within the coming decade. That is the hypothesis of this report. Therefore in this study, it is analyzed recent and past industry after that it focuses on behind of the positive reasons such as low labour cost and law material advantages.