Psoriasis hastalarında SLC30A5 ve SLC30A6 düzeylerinin ve hastalık aktivitesi ile ilgili ilişkisinin araştırılması
Investigation of SLC30A5 and SLC30A6 levels and their relationship with disease activity in psoriasis patients
- Tez No: 823788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Psoriasis, kronik inflamatuvar bir deri hastalığı olup, patogenezi henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışma, psoriasis hastalarında SCL30A5 ve SCL30A6 düzeylerinin ve hastalık aktivitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmamıza psoriasis tanılı 18 yaş ve üzeri erişkin hastalar ve kontrol grubu olarak benzer yaş aralığında psoriasis tanısı almamış bireyler dahil edildi. İki grubun demografik bilgileri, ek hastalıkları, sigara ve alkol alışkanlıkları sorgulandı. Vaka grubunda ayrıca psoriasis klinik bulguları kaydedildi. Vaka ve kontrol grubunun serum örnekleri SLC30A5 ve SLC30A6 ELISA yöntemi ile çalışılarak gruplar arasında ve vaka grubunda klinik bulgularla ilişkisi istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Değerlendirme için SPSS programı kullanılmış ve P=0,05 değeri sınır kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 50 psoriasis hastası (%50 kadın, %50 erkek, yaş ortalaması 47,3±15,0) ve 50 sağlıklı kontrol (%74 kadın, %26 erkek, yaş ortalaması 27,9±10,6) olmak üzere toplam 100 kişi dahil edildi. Vaka grubundaki serum SLC30A5 ve SLC30A6 düzeyleri sırasıyla 6,8±2,4 ve 5,4±5,7; kontrol grubundaki ise 13,2±6,1 ve 14,3±11,5 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease, and its pathogenesis is not yet fully understood. This study aims to evaluate the levels of SCL30A5 and SCL30A6 in patients with psoriasis and their relationship with disease activity. Method: Adult patients aged 18 and over diagnosed with psoriasis and individuals in a similar age range who were not diagnosed with psoriasis as a control group were included in our study. Demographic information, comorbidities, smoking and alcohol habits of the two groups were questioned. Clinical findings of psoriasis were also recorded in the case group. Serum samples of the case and control groups were studied with the SLC30A5 and SLC30A6 ELISA method and were compared statistically between the groups and their relationship with clinical findings in the case group. The SPSS program was used for evaluation and P = 0.05 was considered the limit. Results: The study included 50 psoriasis patients (50% female, 50% male, mean age 47.3±15.0) and 50 healthy controls (74% female, 26% male, mean age 27.9±10.6). In the case group, serum SLC30A5 and SLC30A6 levels were 6.8±2.4 and 5.4±5.7, respectively; in the control group, these were determined as 13.2±6.1 and 14.3±11.5.