Dijital arşiv: Erişime açık afiş
Digital archive: Open access poster
  1. Tez No: 823791
  2. Yazar: KAİNAT ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZAFER LEHİMLER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsanlığın bilgi paylaşımını sağlayan, önemli hafızalarından biri arşivdir. Geçmişten günümüze arşivler, çeşitli erişilebilirlik araçlarında strateji ve teknikler geliştirilerek kullanılmıştır. XIX. yüzyıldan sonra bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi, üretimi ve tüketimi hızla ve farkında olmadan artırmıştır. Zaman içerisinde gelişen ve dönüşen teknoloji, dijitalleşmeyi getirmiştir. Bu nedenle bilgi paylaşımları basılı materyallerden dijital ekranlara yönelmiştir. Dijitalleşmenin arşivler üzerinde büyük etkisi olmuştur. Bu nedenle dijital arşivlerin geliştirilmesinde bilimsel ve ekonomik gelişmelerin özel bir yeri vardır. Teknolojik kanallarla arşivlere dijital uygulamalar aracılığıyla daha kolay erişim sağlanmıştır. Bir tasarım geliştirme araştırması modeli olarak afişlerin dijital arşiv sitesi, afişin varlığını gelecek nesillere aktarması ve araştırmalarda kullanılmasını sağlamaya yönelik bir adımdır. Afişlere dijital ortamlardan erişilebilmesi; afişlerin hem kalıcı ve doğru paylaşılması hem de kullanımına ve muhafazasına yönelik oldukça önemli bir konu olduğu uzman görüşleri ile doğrulanmıştır. Ulaşılabilirlik, yüksek çözünürlük, kimlik ve künye gibi bilgilerin ve özelliklerin uygulama sahası açacağı ve araştırmalarda afişlerin doğru bilgilerle kullanımını sağlayacağı tespit edilmiştir. Araştırmamızın temelini oluşturan Tasarım Geliştirme Araştırması ve ADDIE modelidir. ADDIE ismini İngilizce Analyze (Analiz), Design (Tasarım), Develop (Geliştirme), Implement (Uygulama), Evaluate (Değerlendirme) sözcüklerinin baş harflerinden alan, beş adımdan oluşan bir tasarım modelidir. Analiz aşamasında; öncelikli olarak, uzman görüşleri dâhilinde hedef kitle analizi yapılmıştır. Tasarım aşamasında; analiz aşamasının çıktılarına dayalı olarak geliştirilmesi planlanan dijital arşivin tasarımına başlanmıştır. Geliştirme aşamasında; afiş arşivinin web prototipi bir uygulama olarak ortaya çıkarılmıştır. Uygulama ve geliştirme aşamalarında yapılan düzeltmelerden sonra hazırlanan“Afiş Arşivi”adlı dijital arşiv sitesinin işleyişi üzerine alan uzmanlarından görüşler alınmıştır. Değerlendirme aşamasında; afiş arşivinin genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Bütün bu aşamalar sonucunda afiş tasarımlarına yönelik oluşturulan afiş arşivi bir ürün olarak ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important memories of humanity that enables information sharing is the archive. From the past to the present, archives have been used by developing strategies and techniques in various accessibility tools. After the 19th century, the development, production, and consumption of communication technologies have increased rapidly and unwittingly. Developing and transforming technology over time has brought digitalization. For this reason, information sharing has shifted from printed materials to digital screens. Digitization has had a huge impact on archives. Because of this reason, scientific and economic developments have a significant role in the development of digital archives. Easier access to archives through digital applications has been achieved via technological channels. As a design development research model, the digital archive site of posters is a step towards transferring the poster's existence to future generations and ensuring its use in research. Access to posters from digital media; It has been confirmed by expert opinions that it is a very important issue for both permanent and correct sharing and the use and preservation of posters. It has been determined that information and features such as accessibility, high resolution, identity, and identity disc will open a field of application and ensure the use of posters with accurate information in research. The basis of our research is Design Development Research and the ADDIE model. ADDIE is a five-step design model that takes its name from the initials of the English words Analyze, Design, Develop, Implement, and Evaluate. In the analysis phase; First and foremost, target audience analysis was carried out considering expert opinions. In the design phase; The digital archive design, which is planned to be developed based on the outputs of the analysis phase, has begun. In the development phase, the poster archive web prototype was revealed as an application. Opinions were received from field experts on the functioning of the digital archive site called“Afiş Archive”, which was prepared after the corrections made during the implementation and development phases. In the evaluation phase; A general evaluation of the poster archive was made. As a result of all these phases, the poster archive created for poster designs was revealed as a product.