Comparative investigation for PV modules performance equipped with a back surface cooling system
Arka yüzey soğutma sistemi ile donatılan PV modüllerin performansının karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 823817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışma sıcaklığı PV modülü performansını etkileyen en önemli faktördür. 25 °C'yi aştığında elektrik gücü ve verimi düşer. Bu araştırmanın amacı termal performansı iyileştirmek ve iki yaygın kristal PV panel tipinin (Mono ve poli) performansını karşılaştırmaktır. Öğle vakti Bağdat hava durumu altında simülasyon için arka soğutma sistemine sahip modüller tasarlandı ve SolidWorks ve ANSYS Fluent 2021 R2 ile sayısal olarak analiz edildi. Kullanılan soğutma sistemi, 5 cm kalınlığında faz değiştiren bir malzeme olan parafin mumundan (RT55) ve yüksekliği 10, 20 ve 30 mm, 2, 4 ve 6 mm kalınlığında 33 kanatlı bir soğutucudan oluşmaktadır. . En iyi ağda yüksekliğini seçmek için 1-3-5-10-20 cm incelenir. Sonuç, polikristalin panel sıcaklığının PCM kullanılarak 8,4 °C ve PCM kanatçıkları kullanılarak 11,9°C azaldığını gösterdi. Ayrıca çıkış gücü 10,2 W artırılarak 200,6 W'a çıkarıldı ve verimliliği %5 arttı. Benzer şekilde, PCM ve PCM kanatçıklarının kullanımı, monokristalin sıcaklığını sırasıyla 8,3 ve 12,5 °C düşürdü. Bu nedenle çıkış gücü 10,7 W artırılarak 202,4 W'a çıkarılarak elektrik verimliliği %5,2 artırıldı. Çalışmanın sonuçları mono'nun poli'den daha iyi performansa sahip olduğunu gösterdi. Bu sonuç kabul edilebilir düzeydedir ve önceki çalışmalarla uyumludur. Önerilen soğutma sistemi aynı zamanda sıcaklığın düşürülmesinde ve performansın arttırılmasında da etkili bir role sahipti.
Özet (Çeviri)
The operating temperature is the most important factor impacting PV module performance. When it exceeds 25 °C, the electrical power and efficiency decrease. The purpose of this research is to improve thermal performance and compare the performance of two common crystalline PV panel types (Mono and poly). Modules with a back-cooling system were designed and numerically analyzed with SolidWorks and ANSYS Fluent 2021 R2 for the simulation under Baghdad weather at noon. The cooling system used consists of a phase- change material, paraffin wax (RT55), with a thickness of 5 cm and a heatsink with 33 fins with heights of 10, 20, and 30 mm and thicknesses of 2, 4, and 6 mm. to select the best height of the wax 1-3-5-10-20 cm examined. The result showed for polycrystalline panel temperature reduced by 8.4 °C using PCM and by 11.9°C using PCM- fins. Also output power enhanced to 200.6 W by 10.2 W, and its efficiency improved by 5%. Similarly, the use of PCM and PCM-fins lowered the temperature of the monocrystalline by 8.3 and 12.5 °C, respectively. Therefore, raising the output power to 202.4 W by 10.7 W and improving the electrical efficiency by 5.2%. The results of the study showed that mono had better performance than poly. This result is acceptable and is in good agreement with previous studies. The proposed cooling system also had an effective role in reducing the temperature and improving performance.