Yüzeyel mesane tümörlü hastaların değerlendirilmesinde ikincil transüretral rezeksiyonun yeri
The place of secondary transurethral resection in the evaluation of patients with superficial bladder tumors
- Tez No: 823844
- Danışmanlar: UZMAN M. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ:Transüretral mesane tümörü rezeksiyonu tanısal ve tedavi edici bir işlemdir. Bununla birlikte transüretral mesane rezeksiyonu yüzeysel mesane tümörünü tedavi edebilmede veya invazif bir mesane tümörünü tespit edebilmede yetersiz kalabilir. Yakın zamanda yapılacak ikincil bir transüretral mesane tümörü rezeksiyonu rezidü bir mesane tümörünü tespit ve tedavi edebilir. Hastanın tedavi şeklini ve takibini değiştirebilir. Ayrıca ikincil transüretral mesane tümörü rezeksiyonu, rezidü tümörü tatal olarak eksize edemese dahi tümör kitlesini azaltatark hastaya yapılacak konservatif bir tedaviyi kolaylaştırabilir. Bu çalışmada, ikincil mesane tümörü rezeksiyonunun yüzeysel mesane tümörlü hastalardaki yeri araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu çalışmaya, daha önceden bir yada birkaç kez transüretral mesane tümörü yapılmış 17 erkek, 3 kadın hasta olmak üzere toplam 20 hasta dahil edilmiştir.Tüm hastaların en son yapılan transüretral mesane tümörü rezeksiyonuna ait bilgileri hasta dosyalarından tüm detaylarıyla kaydedildi. Aardından bu hastalar son rezeksiyonlarından 2-6 hafta sonrasında tek bir cerrah tarafından eski rezeksiyon alanları videokamera eşliğinde geniş olarak ve derin kas katmanlarına kadar yeniden rezeke edildi. Tüm spesmeneler operasyon bilgileriyle birlikte patolojiye gönderildi. Spesmenler Ttek bir patolog tarafından değerlendirildi. İkincil mesane tümörü rezeksiyonu sonuçları, ikincil rezeksiyon sonuçlarıyla histopatolojik olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: İkincil mesane tümörü rezeksiyonu öncesindeki operasyon sonuçlarına göre, 11 hastada (%55) Ta, 9 hastada (%45) T1 tümör mevcut idi. Bu hastaların 14'ü (%70) grade 1, 6'sı (%30) grdae 2 tümör idi.11 hastanın (%55) tümörü çok odaklı, 9 hastanın (%45) ise tek odaklı idi.İkincil rezeksiyon sonucunda hastaların 13'nde (%65) tümör tespit edilmedi. 7 hastada (%35) ise rezidü tümör kaldığı gösterildi. Bu 7 olgunun 2'si (%10) Ta tümör 5'i (%25) ise T1 tümör idi.Rezidü tümörlerin %29'u grade 1,%71'i ise grade 2 tümör idi. İkincil rezeksiyonda rezidü tümör saptanan olguların 6'sı (%86) daha önceki rezeksiyonlarında çok odaklı tümör iken, 1 olgunun (%14) ise tek odaklı olduğu tespit edildi. SONUÇ: Nüks yada primer mesane tümörü nedeniyle rezeksiyon yapılan hastalara, yakın zamanda uygulanacak ikincil bir rezeksiyon özellikle çok odaklı tümörlere yapılan rezeksiyon sonucunda kalan ,rezidü bir tümörü tespit ederek onu tedavi edebilir. Yada tümör kitlesini azaltarak hastaya uygulanacak konservatif bir tedaviyi kolaylaştırabilir. Ama bu çalışma ikincil rezeksiyonun yüzeyel mesane tümörlü hiç bir hastanın tedavi şeklini ve takibini değiştirmediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:Transurethral bladder tumor resection is a diagnostic and therapeutic procedure. However, transurethral bladder resection may be insufficient to treat a superficial bladder tumor or detect an invasive bladder tumor. A recent secondary transurethral bladder tumor resection may detect and treat a residual bladder tumor. It may change the treatment and follow-up of the patient. In addition, secondary transurethral bladder tumor resection may facilitate conservative treatment of the patient by reducing the tumor mass, even if it cannot excise the residual tumor laterally. In this study, the role of secondary bladder tumor resection in patients with superficial bladder tumors was investigated. MATERIALS AND METHODS: A total of 20 patients, 17 male and 3 female patients, who had undergone transurethral bladder tumor one or more times before, were included in this study. Information regarding the most recent transurethral bladder tumor resection of all patients was recorded in full detail from the patient files. Then, 2-6 weeks after the last resection of these patients, the old resection areas were re-resected extensively and down to the deep muscle layers by a single surgeon, accompanied by a video camera. All specimens were sent to pathology with operation information. The specimens were evaluated by a single pathologist. Secondary bladder tumor resection results were compared histopathologically with secondary resection results. RESULTS: According to the operation results before secondary bladder tumor resection, 11 patients (55%) had Ta tumor and 9 patients (45%) had T1 tumor. 14 of these patients (70%) were grade 1 and 6 (30%) were grade 2 tumors. 11 patients (55%) had multifocal tumors and 9 patients (45%) had unifocal tumors. As a result of secondary resection, 13 patients had tumors. No tumor was detected in (65%). Residual tumor was shown to remain in 7 patients (35%). Of these 7 cases, 2 (10%) were Ta tumors and 5 (25%) were T1 tumors. 29% of the residual tumors were grade 1 tumors and 71% were grade 2 tumors. While 6 (86%) of the cases with residual tumor detected in secondary resection had multifocal tumors in their previous resections, 1 case (14%) was found to be unifocal. CONCLUSION: In patients who underwent resection due to recurrence or primary bladder tumor, a secondary resection performed in the near future can detect and treat a residual tumor that remains as a result of resection, especially for multifocal tumors. Or it may facilitate conservative treatment for the patient by reducing the tumor mass. But this study showed that secondary resection did not change the treatment and follow-up of any patient with superficial bladder tumor.