Kosovo - Serbia conflict and the mediation role of Türkiye for resolution
Kosova- Sırbistan çatışması ve çözüm sürecinde Türkiye'nin arabuluculuk rolü
- Tez No: 823842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MD NAZMUL İSLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
17 Şubat 2008'de Kosova Meclisi, Ahtisaari Planı ve Birleşmiş Milletler (BM) Kararı uyarınca tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Ancak Sırbistan hala Kosova'nın kendi toprağı olduğunu iddia ediyor. Bu iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla AB'nin müdahalesiyle bir çözüm süreci başlatıldı. Ancak Sırbistan ile Kosova arasındaki gerilim, Kosova'nın Sırpların yoğun olarak bulunduğu kuzey bölgesinde sürekli inişli çıkışlı devam etmektedir. Bölgesel barış ve istikrar için, son yıllarda Türkiye çatışmaların çözümü ve arabuluculuk çabalarında aktif olarak yer alan önemli bir aktör olmuştur. Çünkü Türkiye, Kosova ile tarihi ve kültürel bağların yanı sıra Sırbistan ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilere sahiptir. Bu tez, Sırbistan ile Kosova arasında yeniden ortaya çıkan bu gerilimin nedenlerini , arka planını araştırmakta ve arabuluculuk yaklaşımları ve teorileri aracılığıyla Türkiye'nin süreçteki rolünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Arnavut, Türk ve Sırp bakış açılarını kapsayan, akademisyenler, hükümet yetkilileri, farklı özgeçmişlere sahip politikacılar dahil olmak üzere seçkinlerle yapılan görüşmeleri içeren nitel bir yaklaşımla yürütülmektedir. Gerilimlere sebep olan bu faktörleri anlayarak ve Türkiye'nin arabuluculuk çabalarını değerlendirerek, çalışma, Sırbistan-Kosova ihtilafının barışçıl bir şekilde çözülmesini teşvik etme konusunda değerli bilgiler sağlıyor. Böylece bu çalışma ile bölgedeki düşmanlıkların daha fazla tırmanmasını önlemek için faydalı öneriler sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
According to the Ahtisaari Plan and a UN Resolution, the Assembly of Kosovo unilaterally proclaimed its independence on February 17, 2008. However, Serbia still claims Kosovo to be its territory. A resolution process was launched under the EU's intervention in try to normalize relations between these two countries. However, tension between Serbia and Kosovo have constantly ups and downs in the northern area of Kosovo, where Serbs are concentrated. As regional peace and stability became critical global concerns, Türkiye has emerged as a prominent actor actively engaging in conflict resolution efforts. Because Türkiye shares historical and cultural connections with Kosovo as well as bilateral economic and commercial relationships with Serbia. This thesis explores the reasons and background of this reemerged tension between Serbia and Kosovo and aims to discover Türkiye's role for the process through mediation approaches and theories. The research is conducted by a qualitative approach, incorporating interviews with key stakeholder and elites including academics, government officials, policy makers from diverse backgrounds, encompassing Albanian, Turkish, and Serbian perspectives. By understanding the factors that contribute to tensions and assessing Türkiye's mediation efforts, the study provides valuable insight into promoting a peaceful resolution of the Serbia-Kosovo conflict. Therefore, this study can provide a beneficial recommendation for preventing further escalation of hostilities in the region.