The Application of Anti-Manipulation Law to Eu Wholesale Energy Markets and its Interplay with eu Competition Law
Anti Manipülasyon Hukukunun AB Toptan Enerji Piyasalarına Uygulanması ve AB Rekabet Hukuku ile İlişkisi
- Tez No: 823862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KYRİAKİ NOUİSSİA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Enerji Sektör Soruşturması üzerine Avrupa Komisyonunun raporunda market manipülasyonlarının AB enerji sektörlerinin işleyişi açısından önemli bir sorun haline geldiği belirtilmiştir. Komisyona göre manipülasyona yönelik davranışlar toptan enerji piyasalarındaki yüksek fiyatların sebepleri arasında olup, bu durum sektörün işleyişine duyulan güveni sarsmaktadır. AB rekabet hukukunun sunduğu korumanın yeterli olmadığı ve bu sebeple de hukuki düzenleme mekanizmasının gerekliliği ihtiyacı hissedilmiştir. Enerji Sektör Soruşturması ve buna müteakip pek çok AB kurumlarından elde edilen danışma belgeleri neticesinde manipülatif davranışların tespiti ve cezalandırılmasına yönelik Toptan Enerji Piyasasının Bütünlüğü ve Şeffaflığı Üzerine Tüzük çıkarılmıştır. Buna karşılık, AB içtihatları bu konuda yeterli değildir. Ayrıca yeni Tüzük AB rekabet hukukunun uygulama alanına yönelik bir kısıt getirmemekte ve bu durum yeni regülasyonun kapsamı ve uygulama alanları ile ilgili sorular doğurmaktadır. Bölümleri dahilinde bu tez manipülasyona yönelik içtihatları inceleyerek Tüzük ve AB rekabet hukukunun arasındaki ilişkiyi ele almakta ve hangi tür davranış tiplerinin hem anti manipülasyon düzenlemeleri hem de rekabet hukuku kuralları açısından soruşturmaya tabi tutulabileceklerini araştırmaktadır.Piyasa aktörlerince anlaşılabilir tek, uyumlu bir norm düzeninin AB toptan enerji piyasasının işleyişi için teşkil ettiği önem sebebiyle tez nihai olarak tüzükçe getirilen yeni çerçeve ile alakalı hukuki belirsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik tedbir önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Of the findings, the European Commission established in its report on Energy Sector Inquiry, market manipulation constituted a major concern for the functioning and integrity of EU energy sectors. The Commission argued that the responsibility for high prices in wholesale energy markets could be attributed to manipulative practices of energy incumbents and the trust in the operation of operation of sector was largely compromised, due to these practices. Remedies, EU competition law provided, were considered as insufficient to resolve these shortcomings and thus should be supplemented with regulatory-based tools. The findings of the Energy Sector Inquiry and subsequent consultation documents by multiple EU institutions paved the way for the adoption of the Regulation on wholesale energy market integrity and transparency, REMIT, which incorporated into an anti-manipulation rule, specifically designed to prohibit and prosecute manipulative practices in EU wholesale energy markets. Nevertheless, as EU case law on market manipulation has yet to develop and there are uncertainties with respect to the concept of market manipulation. Furthermore REMIT does not preclude the jurisdiction of EU competition law, questions arise as to the scope and the extent of the application of this prohibition. Throughout its chapters, this thesis explores the scope of and the case law on market manipulation to determine what types of market practices are regarded as manipulative and thus prohibited under anti-manipulation rules. It also focuses on the interplay between REMIT and EU competition law and evaluates factors and circumstances that determine when and what market misconduct can be subject to enforcement proceedings under both anti-manipulation and antitrust rules. As the development of a single, coherent, rulebook that can be relied upon by market participant is fundamental for the functioning of EU wholesale energy markets, the thesis, finally, provides proposals and measures that can mitigate and resolve the legal uncertainties regarding the regulatory framework REMIT established.