Three essays in labour economics
Çalışma ekonomisi alanında üç makale
- Tez No: 823863
- Danışmanlar: PROF. DR. MICHAEL VLASSOPOULOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Üç farklı makaleden oluşan bu tezin amacı, çalışanların dışsal ve içsel politika değişikliklerine farklı bakış açıları çerçevesinde nasıl tepki gösterdiklerini incelemektir. İlk makalede, asgari ücret uygulaması başlayınca, asgari ücrete tabii olmayan işçilere yapılan ücret tekliflerinin ve bu işçilerin ücret taleplerinin yatay adalet temelinde nasıl etkilendiğini incelemek için iki katılımcı grubundan oluşan bir laboratuvar deneyi yürütülmüştür. İlk deney grubunda, halihazırda asgari ücret seviyesinden daha yüksek düzeyde ücret alan çalışanların, asgari ücret uygulamasının başlamasına nasıl tepki gösterdiğine odaklanılmışken, ikinci deney grubunda ise, asgari ücret seviyesinden daha düşük ücret kazanan işçilerin, başka bir sektörde asgari ücret uygulamasının başlamasına nasıl tepki verdiklerine odaklanılmıştır. İlk deney grubundan elde edilen sonuçlar, asgari ücret uygulamasının başlamasından sonra ücret taleplerinin ve ücret tekliflerinin arttığını göstermektedir. İkinci deney grubundan elde edilen sonuçlar ise, asgari ücret uygulamasının başlamasının ücret talepleri veya ücret teklifleri üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını göstermektedir. İkinci makale ise asgari ücret artışının, asgari ücret düzeyinde sabit maaşa ek olarak parça başı ücret alan işçilerin performansını nasıl etkilediğiyle ilgilidir. Çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirketten elde edilen verilere dayanmaktadır. Sonuçlar, asgari ücretteki artışın işçilerin genel performansına etkilerinin net olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, işçiler düşük ve yüksek verimli çalışanlar olarak sınıflandırıldığında, düşük verimli çalışanların performanslarını arttırdıkları, yüksek verimli çalışanların ise performanslarını azalttıkları görülmektedir. Üçüncü çalışma, turnuva teşvikleri ve işyerlerinde akran etkileri üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir laboratuvar deneyi ile turnuva sırasında başkalarını gözlemenin ve başkaları tarafından gözlemlenmenin etkilerini ayırt etmektir. Sonuçlar ne gözlemenin ne de gözlemlenmenin olumsuz akran etkileri yaratmadığını göstermektedir. Hatta gözlemlenmek, performansı görece geride olan çalışanların performanslarını arttırmalarını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, consisting of three unique papers, is to study how workers react to exogenous and endogenous policy changes keeping in view different perspectives. In the first paper, I conduct a lab experiment consisting of two treatments to examine how the introduction of a minimum wage affects the wage offers and wage demands of workers who are not bound by the minimum wage, based on horizontal fairness. In the first treatment, I focus on how workers already earning higher wages than the minimum wage level react to the minimum wage introduction, whereas for the second treatment, I focus on how workers earning less than the minimum wage level react to the minimum wage introduction in another sector. The results from the first treatment show that wage demands and wage offers increase after the minimum wage introduction whereas results from the second treatment show that there is no significant effect of the minimum wage introduction on the wage demands or wage offers. The second paper deals with how increase in the minimum wage affects workers' performance, if workers are paid a fixed wage equalling the minimum wage and the piece rate together. The study is based on a unique dataset obtained from a Turkish company. The results show that there are mixed effects of the increase in minimum wage on workers' overall performance. However, when workers are classified as low and high productivity worker, it is observed that low productivity workers increase their performance while high productivity workers decrease their performance. The third study focuses on the tournament incentives and peer effects in the workplaces. The aim of this study is to disentangle the effect of observing the others and being observed by the others during the tournament with a lab experiment. The results show that neither observing nor being observed generate negative peer effects. In addition, being observed leads to underdogs increasing their performance.