Annenin doğum sonrası depresyonu, kapsayıcı işlevleri ve duygu düzenleme becerilerinin çocuğun yeme ve uyku problemleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mother's containing functions, postpartum depression and emotion regulation skills with child's eating and sleeping problems
- Tez No: 823868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, 18-36 ay aralığında çocuğu olan 25-45 yaş aralığındaki annelerin kapsayıcı işlevi ve duygu düzenleme becerilerinin çocuklarının yeme tutumu ve uyku sorunlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 25-45 arasında değişen, 18-36 ay arasında çocukları olan toplam 419 anneye ait veri dâhil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ), Ebeveyn Çocuk Kapsayıcı İşlev Ölçeği (KİÖ), Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ), Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği (BSATÖ) ve Bebek Kısa Uyku Sorunları Tanılama Formu (BUKF) kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde pearson korelasyon analizi, doğrusal regresyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, doğum sonrası depresyon ile kapsayıcı işlevlerin endişe-ayrılığa hassasiyet, kapsanamayan ilişki, doyum odaklılık ve katıkuralcı ilişki 4 alt boyutu; doğum sonrası depresyon ile beslenme sürecinde anne tutumları; kapsayıcı işlevlerin eş ile ilişki, kapsanamayan ilişki ve doyum odaklılık alt boyutları ile duygu düzenleme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Doğum sonrası depresyon ile kapsayıcı işlevlerin eş ile ilişki alt alt boyutu; doğum sonrası depresyon ile duygu düzenleme becerileri; kapsayıcı işlevlerin eş ile ilişki, kapsanamayan ilişki ve doyum odaklılık alt boyutları ile beslenme sürecinde anne tutumları; duygu düzenleme becerileri ile beslenme sürecinde anne tutumları arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Kapsayıcı işlevlerin doğum sonrası depresyonu ve beslenme sürecinde anne tutumlarını anlamlı şekilde yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of containing function and emotion regulation skills of mothers aged 25-45, who have children between 18-36 months, on children's eating attitudes and sleep problems. Data of 419 mothers who aged between 25-45 had children and 18-36 months of age were included in the study. Informed Consent Form, Demographic Information Form, Edinburgh Postnatal Depression Scale (EDSS), Parental Child Containing Function Scale (PIS), Emotion Regulation Skills Scale (DDSS), Feeding Process Maternal Attitudes Scale (PSATÖ) and Infant Sleep Shortening Problems Diagnosis Form (BUKF) were used as data collection tools. In the data analysis of the research; Pearson correlation analysis, linear regression analysis and multiple linear regression analysis were used. According to the results obtained in the study, the 4 sub-dimensions of postpartum depression and containing functions were anxiety-separation sensitivity, non- containing relationship, emotion-focused and rigidprescriptive relationship; maternal attitudes in the feeding process with postpartum depression; It was observed that there was a positive and significant relationship between the sub-dimensions of containing functions, relationship with spouse, noncontaining relationship and emotion orientation, and emotion regulation skills. Relationship with spouse sub-dimension of postpartum depression and containing functions; emotion regulation skills with postpartum depression; the sub-dimensions of such containing functions as relationship with spouse, non- containing relationship and emotion orientation, and maternal attitudes in the feeding process; It was observed that there was a negative significant relationship between emotion regulation skills and viii maternal attitudes during the feeding process. It was found that containing functions significantly predicted postpartum depression and maternal attitudes during the feeding process.