The effectiveness of virtual reality (VR) goggles integrated vocabulary teaching activities on vocabulary retention and vocabulary learning motivation
Sanal gerçeklik gözlüğü kullanılan kelime öğretimi aktivitelerinin kelimeyi akılda tutma ve kelime öğrenme motivasyonu üzerindeki etkinliği
  1. Tez No: 823867
  2. Yazar: BEGÜM ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DİLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada sanal gerçeklik gözlüğü ile bütünleştirilmiş sözcük öğretimi etkinliklerinin yapılmasının İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde İngilizce hazırlık okulunda eğitim gören öğrencilerin hedef sözcükleri akılda tutması ve sözcük öğrenme güdülenmesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sanal gerçeklik gözlüğü ile ve geleneksel yöntemle hazırlanmış sözcük öğretim aktiviteleri, deney ve kontrol kümesi olmak üzere toplam 47 öğrenciye; 8 hafta boyunca uygulanmıştır. Uygulama süresinde öğrencilere testler yapılmıştır. Elde edilen veriler istatiksel olarak analiz edilmiştir. 15 hafta sonrasında odak grup ile yarı-yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler söylem analizi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, test sonuçlarına göre sanal gerçeklikle bütünleştirilmiş sözcük öğretimi aktivitelerinin kullanılmasının sözcüklerin akılda kalıcılığını artırdığı saptanmıştır. Odak grup ile yapılan yarı-yapılandırılmış mülakat sonucu sanal gerçeklik entegre edilmiş sözcük öğretiminin güdülenme, verimlilik, etkileşim, sözcükleri akılda tutma, sözcük dağarcığını genişletme, anlama, sesletim öğrenmeyi kolaylaştırma ve hedef dilin konuşulduğu ülkenin kültürünü öğrenme üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using VR integrated vocabulary teaching activities in an English preparatory school at a university in Istanbul on vocabulary retention and vocabulary learning motivation was investigated. Vocabulary was taught with VR integrated vocabulary teaching activities and traditional vocabulary activities to 47 students divided into experimental and control groups during 8 weeks. During the period, various tests were applied. Obtained data were analyzed statistically. After 15 weeks, semi-structured interviews were conducted with a focus group consisting 9 of students from the experimental group. The obtained data were analyzed by using discourse analysis. As a result of the research, it was found out that using VR integrated vocabulary teaching activities increased short-term and long-term vocabulary retention. As a result of the semi-structured interviews, it was found that VR integrated vocabulary teaching had positive effects on increasing motivation, productivity, interaction, vocabulary retention, vocabulary expansion and comprehension. Moreover, it was found that using VR in language lessons is entertaining, facilitates native-like pronunciation and teaches the target language speaking country's culture.