Metropoliten kentlerde lojistik planlamanın önemi ve bir uygulama
The importance of logistics planning in metropolitan cities and an application
  1. Tez No: 823871
  2. Yazar: İLHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE TÜMENBATUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Transportation, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez kapsamında, kentsel lojistik ve sürdürülebilir kentsel hareketlilik kavramları üzerinden literatür taraması yapmak, bu alanlarda performans değerlendirmesi için kullanılacak kriter envanteri oluşturmak, bu veriler ışığında belirlenen bir kentin verilerine göre değerlendirmek, bu değerlendirme sonucunda iyileştirme imkanı sunacak yöntemi oluşturmak ve konunun standardizasyonunu sağlamak amaçlanmıştır. Bu veriler birinci kaynaklardan ulaşılmış olup, bu doğrultuda belirlenen performans kriterleri DEMATEL ve AHS yöntemleri kullanılarak Ordu ili için Sürdürülebilir Kentsel Lojistik Performans Endeksi (KLPE) hesaplanmış, analiz sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to review the literature on concepts of Metropoliten cities, urban logistics and sustainable urban mobility, to create an inventory of criteria to be usef for performance evaluation in these areas, to use thes data in the measurement and evaluation of a certain region, to create a method that will provide improvement and to standardize the subject. These data were obtained from primary sources and the Sustainable Urban Logistic Performance İndex (SULP) was calculated fort he province of Ordu by DEMATEL and AHS methods determined in this direction, and how it would be improved with further studies was revealed.