Belediyelerin stratejik planlarda afet riski azaltma politikalarının analizi: Karadeniz Bölgesi il belediyeleri örneği
Analysis of disaster risk reduction policies in strategic plans of municipalities: The example of provincial municipalities in the Black Sea Region
  1. Tez No: 967062
  2. Yazar: ÜMİT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, afet riski yüksek bir bölge olan Karadeniz Bölgesi'nde yer alan il belediyelerinin stratejik planlarının afet yönetimi bakış açısıyla ne düzeyde uyumlu olduğunu incelemektedir. Belediyelerin stratejik planlarında afet riski azaltma yaklaşımının yalnızca kurumsal bir gereklilik değil, aynı zamanda toplumsal bir zorunluluk olduğu vurgulanmaktadır. Analiz edilen planlar, belediyeler arasında içerik, uygulama kapasitesi ve planlama disiplini açısından önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Bazı belediyeler afet yönetimini bütüncül, sistematik ve ölçülebilir hedeflerle planlarına dahil etmişken, bazıları bu konuyu yalnızca genel ifadelerle geçiştirmiştir. Özellikle teknik kapasitesi güçlü olan büyükşehir belediyelerinde afet senaryoları, erken uyarı sistemleri, afet lojistik merkezleri, toplumsal eğitimler ve risk haritaları gibi faaliyetlere açıkça yer verildiği görülmüştür. Buna karşın küçük belediyelerde stratejik belgelerin çoğu zaman şablon bazlı ve yüzeysel ifadelerle hazırlandığı, afet yönetimi açısından uygulanabilir stratejilerden uzak olduğu saptanmıştır. Stratejik planların yalnızca yasal bir zorunluluk olarak değil, aynı zamanda kaynak yönetimi, kamu güvenliği ve sürdürülebilir kentleşme açısından hayati önem taşıyan araçlar olduğu anlaşılmaktadır. Bu bağlamda afet yönetiminin stratejik planlarda güçlü, uygulanabilir ve sürdürülebilir şekilde yer alması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the extent to which the strategic plans of provincial municipalities in the Black Sea Region, a region at high risk of disaster, align with disaster management. The municipalities' strategic plans emphasize that disaster risk reduction is not only an institutional requirement but also a societal imperative. The analyzed plans reveal significant differences among municipalities in terms of content, implementation capacity, and planning discipline. While some municipalities have integrated disaster management into their plans with holistic, systematic, and measurable objectives, others have merely glossed over this topic in general terms. Metropolitan municipalities, particularly those with strong technical capacity, have clearly included activities such as disaster scenarios, early warning systems, disaster logistics centers, community training, and risk maps. In contrast, in smaller municipalities, strategic documents are often prepared using template-based and superficial language, lacking practical strategies for disaster management. Strategic plans are understood not only as a legal obligation but also as vital tools for resource management, public safety, and sustainable urbanization. In this context, it has been concluded that disaster management should be included in strategic plans in a strong, applicable and sustainable way.