Klinik ve gıda kaynaklı klebsiella pneumonıae izolatlarında biyofilm oluşu ile antibiyotik direnci arasındaki ilişki
Relationship between biofilm formation and antibiotic resistance in clinical and food-origin klebsiella
- Tez No: 823932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KAYABAŞ AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Klebsiella Pneumonıae hastane enfeksiyonlarının önemli bir nedenidir. Antibiyotiklere dirençli K. pneumoniae dünya çapında giderek daha yaygın hale gelmektedir. K. pneumoniae'nın biyofilm üretme kapasitesi hasta bakımını daha da zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, bir kontrol stratejisi önermek amacıyla klinik ve gıda kaynaklı Klebsiella izolatlarının biyofilm oluşturma yeteneklerini ve antibiyotiklere karşı dirençlerini hem fenotipik hem de genetik düzeyde tespit etmeyi ve karşılaştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışmaya toplam 200 klinik ve gıda örneği dahil edilmiştir. Sonuçlar 34 K. pneumoniae izolatı (15 klinik ve 19 gıda kaynaklı) olduğunu ortaya koymuştur. 16 K. pneumoniae izolatı (%47,05) genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) üreticisidir. Bu GSBL'lerin biyofilm üreticisi olduğu tespit edilmiştir. İki genin genetik tespiti yapılmış ve sonuçlar tüm izolatların luxS geni ve bazılarının blaOXA-48 geni taşıdığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak luxS geninin biyofilm oluşturma yeteneğine sahip yerel K. pneumoniae izolatlarında yaygın olduğu söylenebilir. GSBL üretimi ise sadece kısmen blaOXA-48 geniyle ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Klebsiella Pneumonıae is a major cause of nosocomial infections. Antibiotic-resistant K. pneumoniae are becoming more common worldwide. The capacity of K. pneumoniae to produce biofilms complicates patient care even further. This study aimed to detect and compare between clinical and food origin Klebsiella isolates ability to form biofilm and resistance to antibiotics both on the phenotypic and genetic level in order to propose a control strategy. A total of two hundred clinical and food samples were included in this study. The results revealed that 34 K. pneumoniae isolates (15 clinical and 19 foodborne). Sixteen K. pneumoniae isolates (47.05%) were extended spectrum beta lactamase producers (ESBL). Theses ESBL were found to be biofilm producers. Genetic detection of two genes was performed and the results revealed that all the isolates carried luxS gene and some of them carried blaOXA-48 gene. It may be concluded that luxS gene is common in local K. pneumoniae isolates that have the ability to form biofilm. While ESBL production may be only partially related to blaOXA-48 gene.