Relationship between biofilm formation and FNBA gene in multi drug resistant Staphylococcus aureus from hospitalized patients
Hastanede yatan hastalarda çoklu ilaçlara dirençli Staphylococcus aureus biyofilm oluşumu ile FNBA geni arasındaki ilişki
- Tez No: 825166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Staphylococcus aureus, insanları enfekte eden ve çok çeşitli semptomlara neden olan fırsatçı bir bakteridir. S. aureus biyofilm oluşturma yeteneği, halk sağlığı için ciddi bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, S. aureus'un biyofilm üretme kapasitesini araştırmak ve biyofilm oluşturan çoklu ilaca dirençli (ÇİD) S. aureus'un neden olduğu enfeksiyonları kontrol etmek için PCR tekniğini kullanarak biyofilm kodlayan gen fnbA'yı tespit etmektir. Bu çalışmada yara sürüntüsü, idrar ve yanık sürüntüsünden oluşan toplam 150 klinik örnek toplandı. Sonuçlar, 84 Staphylococcus izolatının izole edildiğini, bunlardan 36'sının S. aureus, diğerlerinin ise S. epidermidis olduğunu ortaya koymuştur. Otuz altı S. aureus izolatının 21'i (%58,33) çoklu ilaca karşı dirençli olarak tespit edildi. Bu ÇİD izolatlarının, kongo red agar ve mikrotiter plak deneyi olmak üzere iki testle biyofilm oluşturma kapasitesine sahip olduğu gözlemlendi. fnbA geninin moleküler analizi sonucu izolatların %76.19'unun fnbA genini taşıdığı gözlemlendi. Elde edilen sonuçlar fnbA geninin, biyofilm oluşturma yeteneğine sahip lokal S. aureus izolatlarında yaygın olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is an opportunistic bacterium that infects humans and causes a wide range of symptoms. S. aureus ability to form biofilms is regarded as a serious threat to public health. The purpose of this study was to investigate S. aureus capacity to produce biofilms and to detect biofilm coding gene fnbA using PCR technique in order to control the infections caused by biofilm forming multi-drug resistant (MDR) S. aureus. A total of 150 clinical samples of wound swab, urine and burn swab were collected in this study. The results revealed that 84 Staphylococcus were isolated in this work, 36 of them were S. aureus, while the others were S. epidermidis. Out of 36 S. aureus isolates 21 (58.33%) were MDR. These MDR isolates have capacity to form biofilms, when tested by two assays: congo red agar and microtiter plate assay. The molecular analysis of the fnbA gene revealed that 76.19% of the isolates carried the fnbA gene. The results showed that the fnbA gene may be common in local S. aureus isolates capable of forming biofilms.