Dijital okul dışı öğrenme ortamlarına dayalı etkinliklerin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin bilimsel yaratıcılıklarına etkisi
The effect of activities based on digital out of school learning environments on the scientific creativity of primary school 3rd grade students
  1. Tez No: 823945
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KARATAŞ KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, dijital okul dışı öğrenme ortamlarına dayalı etkinliklerin 3. sınıf öğrencilerinin bilimsel yaratıcılıklarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili Ayaş ilçesinde bulunan bir ilkokulun 20 tane 3. Sınıf öğrencisi ile gerçekleşmiştir. Araştırma zayıf deneysel desene dayalı, nitel ve nicel veri toplama araçlarının kullanıldığı, karma yöntem desenlerinden açıklayıcı desen ile gerçekleştirilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda araştırmanın nicel yöntem boyutunda tek grup ön test-son test zayıf deneysel desen kullanılırken nitel yöntem boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Nicel verileri toplamak için Hu ve Adey (2002) tarafından geliştirilen Deniş Çeliker ve Balım (2012) tarafından da Türkçeye uyarlanan geçerliği ve güvenirliği sağlanmış“Bilimsel Yaratıcılık Testi”kullanılmıştır. Nitel verileri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği, kullanılmıştır. Araştırma sonucunda nicel verilerin analizinden elde edilen bilgiler doğrultusunda öğrencilere ait bilimsel yaratıcılık son test puanlarının ön test puanlarından anlamlı bir şekilde farklılaştığı belirlenmiştir [t20=-8.415.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the effects of activities based on digital out-of-school learning environments on the scientific creativity of 3rd grade students. The research was carried out with 20 3rd grade students of a primary school in Ayas, Ankara in the 2021-2022 academic year. The research was carried out with an explanatory design, one of the mixed method designs, based on a weak experimental design, using qualitative and quantitative data collection tools. In line with this information, a single-group pre-test-post-test weak experimental design was used in the quantitative method dimension of the research, while a case study design was used in the qualitative method dimension. The“Scientific Creativity Test”, which was developed by Hu and Adey (2002) and adapted into Turkish by Deniş Çeliker and Balım (2012), was used to collect quantitative data. Semi-structured interview technique was used to collect qualitative data. As a result of the research, it was determined that the scientific creativity post-test scores of the students differed significantly from the pre-test scores in line with the information obtained from the analysis of the quantitative data [t20=-8.415.