Okul dışı öğrenme ortamı olarak Efes Antik kenti ve müzesi ziyaretine ilişkin öğrenci görüşlerinin belirlenmesi
Analyzing student opinions regarding visiting the ancient city and museum as part of an out-of-school learning experience
  1. Tez No: 823344
  2. Yazar: FÜSUN VENCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, okul dışı öğrenme ortamı olarak Efes Antik kenti ve müzesine yapılan ziyaretlere ilişkin öğrenci görüşlerini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca geçmişin köklü ve bilge medeniyetlerinin izlerini taşıyan ve batıya ilham kaynağı olan kültürel ve sanatsal yapıtlarımızın unutulmaması, doğru bir şekilde tanıtılması ve bu yapıtlar aracılığıyla geleceğe ışık tutmak diğer amaçlar arasındadır. Bu araştırmada amaçlı örnekleme yolu izlenmiştir. Öğrencilerin görüşlerini derinlemesine araştırabilmek için nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubunu, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesinde, 2022-2023 güz yarıyılında 2. Sınıfta öğrenim gören, Temel Sanat ve Estetik Bilgisi dersini alan 15 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak analizleri yapılmıştır. Öğrencilere tez kapsamında hazırlanan dijital hareketli illüstrasyon ve tasarımlar, artırılmış gerçeklik, QR kod, broşür tasarımı gibi destekleyici etkinliklerle uygulamalar yaptırılmıştır. Bu araştırma sonucu elde edilen bulgular ışığında; Efes müzesinin okul dışı öğrenme ortamı olarak kullanılmasının öğrenenlerin sanatsal, kültürel alanda bilişsel düzeyde ve olumlu yönde kazanımlar elde etmelerine neden olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca eski dönemlerdeki önemli ve geleceğe ışık tutan buluşları ve ilerlemeleri öğrenip, farklı kültürlerin gündelik hayat, inanç, ekonomik ve kültürel olarak nasıl yaşadıklarına ilişkin bir bakış açısı geliştirerek empati yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmasını düşünmelerine neden olmuştur. Bunların yanı sıra tasarım ve sanat eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarına mutlaka yer verilmesi gerektiğine ilişkin görüşler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the opinions of the students about the visits to the ancient city and museum of Ephesus as an out-of-school learning environment. In addition, our cultural and artistic works, which carry the traces of the deep-rooted and wise civilizations of the past and are a source of inspiration for the West, are not forgotten, properly introduced and shed light on the future through these works. Purposive sampling was used in this study. Semi-structured interview method, one of the qualitative research methods, was used to investigate the students' views in depth. The study group of the research consists of 15 students who are studying at Izmir Katip Çelebi University, Faculty of Tourism, in the fall semester of 2022-2023, in the 2nd grade and taking the Visual Arts course. In the research, analyzes were made using a semi-structured interview form consisting of 10 questions. Students were given applications with supporting activities such as digital animated illustrations and designs, augmented reality, QR code, brochure design prepared within the scope of the thesis. In the light of the findings obtained as a result of this research; They stated that the use of the Ephesus museum as an out-of-school learning environment causes learners to gain cognitive and positive gains in artistic and cultural fields. In addition, it has led them to think that it helps to develop their empathy skills by learning about the important and future-lighting inventions and advances in the past, and by developing a perspective on how different cultures live in daily life, belief, economic and cultural. In addition to these, opinions have emerged that out-of-school learning environments should definitely be included in design and art education.