The synergistic and cytotoxic effect of biologically synthesized copper nano particles and antibiotics combination on resistant staphylococcus aureus isolated from different sources
Farklı kaynaktan izole dirençli staphylococcus aureus üzerinde biyolojik olarak sentezlenen bakır nano parçacıkları ve antibiyotik kombinasyonunun sinerjistik etkisi ve sitotoksisi
- Tez No: 823957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Nano malzemeler modern tıbbın mucizeleri olarak bilinir. Metalik nanoparçacıklar, geniş yüzey oranları nedeniyle farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Dökme formları bu özelliklere sahip olmayabilirken, yeşil teknoloji olarak kabul edilen nanoparçacık (NP) bakterilerinin sentezi biyouyumlu, uygun maliyetli ve güvenli bir yaklaşımdır. Çalışmamızın amacı, S. epidermidis tarafından sentezlenen CuoNps aktivitesini araştırmak ve Gram pozitif bakteriler S. aureus ve S. epidermidis'e karşı vankomisin ile CuoNps sinerjik özelliklerini karşılaştırmak ve sitotoksik etkiyi in vivo olarak incelemektir. Şubat-Nisan 2022 döneminde 150 örnek toplandı. Ön yaralardan ve yanıklardan toplanan bu örneklerden 45'i sadece Mannitol içeren agarda sarı koloniler üretirken, diğer 35 örnek aynı kültür ortamında renksiz ila pembe renkteydi. CuoNps nanopartikülleri, (512, 256,128, 64, 32, 16) μg/mL arasında farklı konsantrasyonlarda yeşil biyolojik yöntemle hazırlanmıştır. Bu çalışmada, bu izolatlar hem CuoNps nanopartikül sentezinin farklı konsantrasyonlarında hem de antibiyotiğe direnç ve duyarlık göstermiştir. X-ışını kırınımı, transmisyon elektron mikroskobu, atomik kuvvet mikroskobu, ultraviyole görünür spektrofotometre, zeta potansiyel sonuçları, SEM (taramalı elektron mikroskobu) ile CuoNps varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nano materials are known as the miracles of modern medicine. Metallic nanoparticles have different physical and chemical properties due to their wide surface ratio, while their bulk forms may not have thesefeatures. The synthesis of nanoparticles (NPs) bacteria recognized as green technology, is the biocompatible, cost-effective and safe approach. The study was aimed to investigate the activity and compare between CuoNps Synthesized by S. epidermidis and synergistic effect of CuoNps with vancomycin against Gram-positive bacteria S. aureus and S. epidermidis and study cytotoxic effect in vivo. One handerd Fifty (150) specimens were collected at a period between February to April 2022. These specimens collected from anterior wounds and burns were 45 specimens produce yellow colonies on Mannitol salt agar media,while other 35 specimen were colorlesss to pink on the same culture media. CuoNps nanoparticles were prepared by green biological method taking different concentration between (512, 256, 128 ,64, 32, 16) μg/mL. In this study, these isolates showed resistance to antibiotic and sensitive at different concentration of both CuoNps synthesis. The X-ray diffraction, Transmission electron microscopy, Atomic force microscopy, Ultra violet visible spectrophotometer, Zeta potential results, SEM (scanning electron microscopy) the presence of CuoNps.