Exploring the perceived cultural heritage values of different stakeholders in four historical neighborhoods in kütahya
Kütahya'da dört tarihi mahallede farklı paydaşların algıladıkları kültürel miras değerlerinin keşfedilmesi
- Tez No: 823971
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Günümüz bağlamında, her ölçekteki yerleşim küresel ağların bir parçası olmayı ve sermayeyi çekmek için benzersiz değerlerini kullanmayı arzulamaktadır. Ancak bu eğilim, tarihi ve kültürel mirasa sahip alanları farklı şekilde etkilemektedir. Bazı araştırmalar, bu tür miras değeri taşıyan alanların kentsel yenileme, yeniden canlandırma ve dönüşüm süreçleri nedeniyle önemini yitirdiğini savunmaktadır. Bununla birlikte bu araştırma, bu değerlerin korunması için planlama ve tasarım süreçlerine halkın katılımının önemini vurgulamaktadır. Bölge sakinleri, çalışan nüfus, ziyaretçiler, profesyoneller ve yerel karar vericiler de dahil olmak üzere çeşitli paydaşların kültürel miras değeri algılarını anlamak, bir alanın mevcut tarihi ve kültürel miras değerlerini korumak için çok önemlidir. Bu tür bir anlayış, tarihi alanların birden fazla değerini koruyan ve sürdürülebilir koruma konusunda yerel paydaşlar arasında farkındalık yaratan miras odaklı yenileme projelerinin geliştirilmesini kolaylaştırabilir. Koruma uygulamalarına halkın katılımını sağlamak esastır ve tarihi alanların kültürel miras değerlerini korumak için aşağıdan yukarıya bir yaklaşım benimsemek kritik önem taşır. Zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip önemli bir turizm merkezi olan Kütahya gibi Türk şehirlerinde, küresel etkiler 2000li yıllardan bu yana miras odaklı çok sayıda yenileme ve kentsel dönüşüm projesine yol açmıştır. Ne yazık ki bu projelerin çoğu, halkın katılımının sınırlı olduğu tepeden inme uygulamalarla hayata geçirilmiştir. Bu araştırma, farklı yerel paydaşların Kütahyanın tarihi kent merkezindeki dört mahallenin kültürel miras değerlerini nasıl algıladıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, paydaşların bakış açılarını anlayarak kentin mirasına yönelik takdiri artırmayı ve toplum odaklı koruma uygulamalarını teşvik ederek korumaya yönelik daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir yaklaşımı desteklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's context, settlements of all sizes aspire to be part of global networks and utilize their unique values to attract capital. However, this trend affects areas with historical and cultural heritage differently. Some research argues that such heritage valued sites have lost their significance due to urban renewal, revitalization, and transformation processes. Nevertheless, this research highlights the importance of public participation in planning and design processes to preserve these values. Understanding the cultural heritage value perceptions of various stakeholders, including residents, the working population, visitors, professionals, and local decision-makers, is crucial to conserve the existing historical and cultural heritage values of a site. Such understanding can facilitate the development of heritage-led regeneration projects that protect multiple values of historical sites and raise awareness among local stakeholders about sustainable conservation. Maintaining public participation in conservation practices is essential, and adopting a bottom-up approach is critical to protect the cultural heritage values of historical sites. In Turkish cities, like Kütahya, a significant tourist center with rich historical and cultural heritage, global influences have prompted numerous heritage-led regeneration and urban transformation projects since the 2000s. Unfortunately, most of these projects have been implemented through top-down practices with limited public involvement. To address this, this research aims to explore how different local stakeholders perceive the cultural heritage values of four neighborhoods in Kütahya's historic city center. By understanding their perspectives, the study seeks to enhance appreciation for the city's heritage and promote community-driven conservation practices, fostering a more inclusive and sustainable approach to preservation.