Dejenere lomber disk hernisi hastalarında matriks metalloproteinaz-11 enziminin değerlendirilmesi
Evaluation of matrix metalloproteinase-11 enzyme in degenerated lumbar disc hernia patients
  1. Tez No: 823973
  2. Yazar: ADEM BOZKURT ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Göztepe Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Nöroşirurji kliniğinde lomber disk hernisi tanısıyla opere edilen hastalardan peroperatif olarak alınan disk materyallerinde immünühistokimyasal boyama yöntemi kullanılarak matriks metalloprroteinaz -11(MMP-11) varlığını ortaya koyarak, alınan sonuçları olguların klinik ve nöroradyolojik bulguları ile karşılaştırılmaktır. Araç ve yöntem: Eylül 2008-Aralık 2009 yılları arasında Göztepe Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Nöroşirurji kliniğinde opere edilen 56 lomber disk hernisi hastası retrospektif olarak incelendi. olguların öyküleri ve yakınmaları öğrenildi. olguların nöroradyolojik değerlendirilmesi MRG tetkiki ile yapıldı. nöroradyolojik değerlendirilmede Schneiderman disk dejenerasyon sınıflaması uygulandı.tüm olgulara mikroskobik posterior hemiparsiyel laminektomi ve foraminotomi uygulandı. tüm olguların çıkarılan dejenere disk materyalleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi patoloji laboratuarında immünohistokimyasal boyama yapılarak değerlendirildi. Bulgular:56 hastanın 28i kadın, 28 i erkekti. hastaların yaşları 13-77 arasında değişiyordu. 47,80+_15,35di. 50 ve 50 yaş altı 30 hasta, 50 yaş üstü 26 hasta vardı. hastaların operasyon seviyeleri: l3-4 seviyesinden opere edilen 6 hasta(%10,7), l4-5 seviyelerinde opere edilen 33 hasta(%58,9), l5-s1 seviyesinden opere edilen 17 hasta(%30,4) vardı. dejenerasyon değerleri hastaların grade 1 dejenerasyon 2 hasta, grade 2 dejenerasyon 35 hasta, grade 3 dejenerasyon 19 hasta vardı. mmp-11 ile boyanma dereceleri : boyanma olmayan 32 hasta(%57,1), fokal boyanma(+) 16 hasta(%28,6) , orta derece boyanma 6 hasta(%10,7), yoğun boyanma 2 hasta(%3,6) vardı.
Özet (Çeviri)
Aim: To reveal the presence of matrix metalloproteinase -11 (MMP-11) using the immunohistochemical staining method in the disc materials taken peroperatively from patients operated on with the diagnosis of lumbar disc herniation in the Neurosurgery Clinic of Göztepe Training and Research Hospital, and to compare the results with the clinical and neuroradiological findings of the cases. material and methods: 56 lumbar disc herniation patients who were operated on in Göztepe Training and Research Hospital Neurosurgery clinic between September 2008 and December 2009 were retrospectively examined. The stories and complaints of the cases were learned. Neuroradiological evaluation of the cases was performed by MRI examination. Schneiderman disc degeneration classification was applied in neuroradiological evaluation. Microscopic posterior hemiparial laminectomy and foraminotomy were performed in all cases. The degenerated disc materials removed from all cases were evaluated by immunohistochemical staining in the pathology laboratory of Marmara University Faculty of Medicine. Results: Of 56 patients, 28 were women and 28 were men. The ages of the patients ranged between 13 and 77. It was 47.80+_15.35. There were 30 patients under the age of 50 and 26 patients over the age of 50. Operation levels of the patients: There were 6 patients (10.7%) operated on the l3-4 level, 33 patients (58.9%) operated on the l4-5 level, 17 patients (30.4%) operated on the l5-s1 level. The degeneration values ​​of the patients were 2 patients with grade 1 degeneration, 35 patients with grade 2 degeneration, and 19 patients with grade 3 degeneration. Degrees of staining with mmp-11: no staining in 32 patients (57.1%), focal staining (+) in 16 patients (28.6%), moderate staining in 6 patients (10.7%), intense staining in 2 patients (%) 3,6) existed. Statistical significance was observed when immunohistochemical staining levels of patients with age range under 50/50 were compared with patients under 50 years of age.