Uluslararası yatırım hukukunda sürdürülebilir kalkınma
Sustainable development in international investment law
- Tez No: 823988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN AÇIKEL ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Uluslararası yatırım anlaşmaları, devletin iktisadi kalkınmasına katkı sağlanması amacıyla devletin, yabancı yatırımcıya birtakım haklar sağlayacağını taahhüt eden uluslararası anlaşmalardır. Yeni nesil yatırım anlaşmalarında ise kural olarak devletin sürdürülebilir kalkınmasına katkı beklenmektedir. Bu itibarla yabancı yatırımcının, yatırım anlaşması kapsamında korunması için söz konusu yatırımın, iktisadi kalkınmaya veya sürdürülebilir kalkınmaya yönelik önemli bir katkı sağlaması gerekir. Fakat klasik yatırım anlaşmaları, yalnızca devletlere sorumluluk getirdiğinden devletin iktisadi kalkınmasına ilişkin önemli katkı, bir uluslararası yatırım hukuku ilkesi olarak değerlendirilmemiş ve sadece yatırımın tanımıyla ilgili bir mesele olarak kalmıştır. Bu anlamda uluslararası yatırım hukukunun temel ilkeleri, ayrımcılık yapmama, yatırımı koruma, sermaye dolaşımına müdahale etmeme ve uyuşmazlıkları yatırımcı ile çözme olarak ortaya çıkmıştır. Fakat yeni nesil yatırım anlaşmalarında devletin sürdürülebilir kalkınmasına ilişkin önemli katkı, açıkça yer almakta ve yatırımcılara bu anlamda yükümlülükler getirmektedir. Zira sürdürülebilir kalkınmanın tesis edilmesinde her yıl 400 milyar USD'den daha fazla sermayeye ve dolayısıyla finansmanlara ihtiyaç vardır. Dolayısıyla yabancı yatırım hukuku, sürdürülebilir kalkınmanın tesis edilmesinde kritik önemi haizdir. Bu anlamda sürdürülebilir kalkınma gerek yatırım tahkimi etkisi gerekse de uluslararası anlaşmalar ve ulusal düzenlemeler etkisiyle uluslararası yatırım hukukunun bir ilkesi haline dönüşmüştür. Ayrıca sürdürülebilir kalkınmanın tesis edilmesinde yabancı yatırım anlaşmalarıyla birlikte ulusal mevzuatların da entegrasyonu gerçekleşmelidir. Ancak bu suretle yatırım anlaşmaları ve sürdürülebilir kalkınma başarıya ulaşabilir.
Özet (Çeviri)
International investment treaties are international agreements that commit the state to provide certain rights to foreign investors in order to contribute to the economic development of the state. In new-generation investment treaties, as a precept, contribution to the sustainable development of the state is expected. In this respect, in order for the foreign investor to be protected under the investment treaty, the investment in question must make a significant contribution to economic development or sustainable development. However, since old-generation investment treaties only impose obligations on states, the important contribution to the economic development of the state was not considered as a principle of international investment law and remained only a matter of the definition of investment. In this sense, the basic principles of international investment law have emerged as non-discrimination, investment protection, non-interference in the circulation of capital, and resolving disputes with the investor. However, in the new generation investment treaties, the important contribution to the sustainable development of the state is explicitly included and investors are obliged in this sense. This is because the establishment of sustainable development requires more than 400 billion USD of capital and thus financing every year. Therefore, foreign investment law is of critical importance in the establishment of sustainable development. In this sense, sustainable development has become a principle of international investment law due to the impact of investment arbitration, international treaties, and national regulations. In addition, the integration of foreign investment treaties and national legislation should be realised in the establishment of sustainable development. Only in this way can investment treaties and sustainable development achieve success.