Green transition & job opportunities in Turkey
Türkiye'nin yeşil dönüşümü ve iş fırsatları
  1. Tez No: 823994
  2. Yazar: KÜBRA ATİK GÖZKÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ORHANGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Enerji sektörü küresel olarak sera gazı emisyonunu arttırırken, Türkiye'deki yıllık sera gazı emisyonlarının %40'ından elektrik üretimi sorumludur. Elektrik enerjisi üretimi amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak geçişin emisyon salınımında düşüşe sebep olması beklenirken, ekonomik aktivite ve istihdam fırsatlarında da artış yaratması beklenmektedir. Literatürdeki araştırmalar, yeşil enerji yatırımlarının ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki etkisi üzerine yoğunlaşmış olup, gelişmekte olan ülkelerdeki net etki belirsizdir. Ayrıca, alternatif politika senaryolarını dikkate alarak Türkiye'nin enerji geçişini inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tez, girdi-çıktı yöntemi ve istihdam faktörü yaklaşımını kullanarak Türkiye'de yeşil enerji dönüşümünün istihdam üzerindeki etkisini farklı senaryolar altında incelemektedir. Her iki analiz de, kömür enerjisinin yenilenebilir enerjiye göre daha yüksek istihdam potansiyeli içerdiğini, yenilenebilir enerji yatırımlarının ise fosil yakıtlara göre daha fazla operasyon ve bakım işi sağladığını göstermektedir. 1 milyon dolarlık yatırım, önümüzdeki 25 sene içerisinde güneş enerjisinde 16.2 iş potansiyeli barındırırken, rüzgar enerjisi 11.6 iş yaratmaktadır. Kömür enerjisi, daha yüksek sermaye maliyetleri nedeniyle yenilenebilir enerjiden daha yüksek bir istihdam yaratma potansiyeline sahip olsa da, öngörülen elektrik talebinin analize dahil edilmesi, 2020 istihdamının toplam %1,3 ila %3,9'una eşdeğer net pozitif istihdam fırsatı yaratmaktadır. Bu sonuçlar enerji endüstrisinin transformasyonunun enerji verimliliği yatırımları ile desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
While the energy sector has been fostering greenhouse gas emissions globally, electricity production has been responsible for 40% of emissions in Turkey. Shifting to renewable energy sources for electricity production promises significant reductions in greenhouse gas emissions, but more importantly, it also promises an upsurge in economic activity and employment opportunities. Research has mainly concentrated on green energy investments and their relationship to economic growth and employment, yet the net employment impact on developing countries remains inconclusive. Furthermore, fewer studies have examined Turkey's energy transition, considering alternative policy scenarios. This thesis uses the Input-Output Methodology and the Employment Factor Approach to identify the net employment impact of alternative green transition scenarios in Turkey. Analytical results suggest that new investments in coal energy encompass higher employment potential than renewables, while renewable energy investments provide more maintenance jobs than fossil fuels. Given 1-million-dollar spending on solar PV and wind onshore generates 16.2 and 11.6 jobs over the next 25 years. Although new investments in coal energy have a higher employment-generating potential than renewables due to higher capital costs, incorporating the projected electricity demand into the analysis results in net positive employment opportunities, equivalent to 1.3 to 3.9% of 2020 employment. Based on the electricity demand forecasts, these results indicate that energy policy should integrate energy efficiency measures into renewable energy investments to achieve this transition successfully.