Çevresel sürdürülebilirliğin yenilenebilir yeşil enerji kullanımı açısından Türkiye'deki durumu: İşletme yöneticileri örneği
The state of environmental sustainability in Türkiye in terms of renewable green energy use: The case of business managers
  1. Tez No: 950595
  2. Yazar: PINAR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İklim değişikliği gerçek bir tehdit ve ciddi sonuçları bulunmaktadır. İklim değişikliği gerçeğini kabul etmek ve bunun aciliyetini anlamak çok önemlidir. Bilimsel veriler, küresel ısınmanın insan etkisiyle hızla arttığını belirtmektedir. İklim değişikliğinin durumun ekosistemlere, hava kalitesine, su kaynaklarına ve insan sağlığına ciddi zararlar verebileceğini göstermektedir. Buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, sıcaklık artışı, aşırı hava olayları gibi belirtiler, iklim değişikliğinin etkileridir. Bu durumun ciddiyeti, tartışmasız bir şekilde kabul edilmeli ve gerekli önlemlerin alınması için acil adımlar atılmalıdır. Küresel işbirliğinin ve çözüm arayışlarının önemi büyüktür. İklim değişikliği, ulusal sınırları aşan bir sorundur ve bu nedenle küresel düzeyde ortak çabalar ve anlaşmalar gerektirmektedir. Paris Anlaşması gibi uluslararası anlaşmalar, sera gazı emisyonlarının azaltılması ve uyum sağlama önlemlerinin uygulanması için önemli adımlardır. Aynı zamanda, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım, enerji verimliliğinin arttırılması, ormanların korunması gibi politikalar da benimsenmelidir. Bu süreçte, bilim insanlarının, politika yapıcıların, iş dünyasının ve sivil toplumun bir araya gelerek ortak çözümler bulması kritik bir öneme sahiptir. Yeşil ekonomi, çevresel sürdürülebilirliği ve ekonomik büyümeyi dengeleyen bir yaklaşım olarak öne çıkar. Yeşil teknolojiler kullanılarak, temiz enerji, enerji verimliliği, su arıtma teknolojileri gibi yeşil teknolojilere yatırımı teşvik eder. Yeşil inovasyon ve istihdam ile yeşil ekonomi, çevre dostu ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi ve bu alanda istihdamın artırılmasını teşvik eder. Yeşil ekonomi odaklı sektörlerde çalışma imkanlarının genişlemesi ve yeşil teknolojilere dayalı iş fırsatlarının artırılması hedeflenmektedir. Temiz enerji ve teknolojiler kullanılarak, yeşil ekonomi, fosil yakıtlara dayalı enerji sistemlerinin yerine temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi teşvik eder. Ayrıca, enerji verimliliği ve yeşil teknolojilere yapılan yatırımları desteklemektedir. Atıkların azaltılması, geri dönüşüm ve geri kazanım süreçlerini teşvik ederek doğal kaynakların tüketimini azaltmayı hedeflemektedir. Bu noktalar, yeşil ekonominin sürdürülebilirlik, temiz enerji ve teknoloji, yeşil inovasyon ve istihdam odaklı bir yaklaşım olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede, yeşil ekonomi politikaları çevresel düzenlemeler, teşvikler, yeşil teknolojiye yatırım ve işbirliği ile ekonomik büyümeyi destekleyen, ancak çevresel etkileri azaltmayı amaçlayan bir yaklaşımı benimsemektedir. Çevre sorunlarının önlenmesi için alınabilecek önemli adımlardan en önemlisi, sürdürülebilir enerji kullanımıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesi ve fosil yakıt kullanımının azaltılması, atık yönetiminin etkin bir şekilde yapılması ve geri dönüşüm alışkanlığının yaygınlaştırılması, ekosistemlerin korunması, su kaynaklarının ve ormanların sürdürülebilir şekilde yönetilmesi büyük önem taşımaktadır. Endüstrilerin çevreye zararlı emisyonlarının kontrol altına alınması ve temiz üretim tekniklerinin uygulanması da çevre sorunlarının önlenmesine katkı sağlamaktadır. Toplumun çevre konusunda bilinçlendirilmesi, eğitim faaliyetlerinin artırılması ve sürdürülebilir yaşam tarzının teşvik edilmesi de çevre sorunlarının önlenmesi ve sürdürülebilir bir gelecek için atılması gereken adımların en önemlileridir. Farklı sektörlerin ve toplumun bu konuda birlikte hareket etmesi, çevre konusundaki önemli adımların atılmasını sağlayabilmektedir. İklim değişikliğiyle mücadele etmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak gerekmektedir. Yeşil ekonomi, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımı teşvik ederek iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmaktadır. Yenilenebilir yeşil enerji kaynakları, fosil yakıtlara alternatif olarak kullanılarak iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yeşil ekonomi ve yenilenebilir enerji projeleri, kırsal bölgelerin kalkınmasını ve toplumsal refahın artmasını destekleyebilir. İklim değişikliği, yeşil ekonomi ve yenilenebilir enerji konularında uluslararası iş birliği, küresel çapta daha etkili ve kapsamlı çözümlerin bulunmasına olanak tanımaktadır. Bu kavramlar arasındaki sağlam etkileşimler, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ve küresel ölçekte daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için kritik öneme sahiptir. Bu etkileşimler, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için önemli fırsatlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change is a real threat and has serious consequences. It is very important to accept the reality of climate change and understand its urgency. Scientific data indicate that global warming is rapidly increasing due to human influence. It shows that climate change can cause serious damage to ecosystems, air quality, water resources and human health. Symptoms such as melting glaciers, rising sea levels, temperature increases, and extreme weather events are the effects of climate change. The seriousness of this situation must be unequivocally acknowledged and urgent steps must be taken to take the necessary precautions. Global cooperation and search for solutions are of great importance. Climate change is a problem that transcends national borders and therefore requires joint efforts and agreements at the global level. International agreements such as the Paris Agreement are important steps to reduce greenhouse gas emissions and implement adaptation measures. At the same time, policies such as investing in renewable energy sources, increasing energy efficiency and protecting forests should also be adopted. In this process, it is of critical importance that scientists, policy makers, business world and civil society come together and find common solutions. Green economy stands out as an approach that balances environmental sustainability and economic growth. It encourages investment in green technologies such as clean energy, energy efficiency and water purification technologies by using green technologies. With green innovation and employment, the green economy encourages the development of environmentally friendly products and services and increasing employment in this field. It is aimed to expand employment opportunities in green economy-oriented sectors and increase job opportunities based on green technologies. By using clean energy and technologies, the green economy encourages the transition to clean and renewable energy sources instead of energy systems based on fossil fuels. It also supports investments in energy efficiency and green technologies. It aims to reduce the consumption of natural resources by reducing waste, encouraging recycling and recovery processes. These points show that green economy is an approach focused on sustainability, clean energy and technology, green innovation and employment. In this context, green economy policies adopt an approach that supports economic growth through environmental regulations, incentives, investment and cooperation in green technology, but aims to reduce environmental impacts. The most important step that can be taken to prevent environmental problems is the use of sustainable energy. It is of great importance to promote renewable energy sources and reduce the use of fossil fuels, to manage waste effectively and to popularize recycling habits, to protect ecosystems, and to manage water resources and forests sustainably. Controlling the harmful emissions of industries to the environment and applying clean production techniques also contribute to the prevention of environmental problems. Raising public awareness about the environment, increasing educational activities and encouraging a sustainable lifestyle are the most important steps to be taken to prevent environmental problems and for a sustainable future. When different sectors and society act together on this issue, important steps can be taken regarding the environment. To combat climate change, it is necessary to invest in renewable energy sources. The green economy helps combat climate change by encouraging investment in renewable energy sources. Renewable green energy sources help reduce the effects of climate change by using them as an alternative to fossil fuels. Green economy and renewable energy projects can support the development of rural areas and increase social welfare. International cooperation on climate change, green economy and renewable energy allows finding more effective and comprehensive solutions on a global scale. Solid interactions between these concepts are critical to ensuring environmental sustainability and a cleaner and more livable world on a global scale. These interactions offer important opportunities to combat climate change and build a sustainable future.