Kan kültürlerinden izole edilen K. pneumoniae, K. oxytoca, E. coli izolatlarında genişlemiş spektrumlu beta laktamaz enzimi varlığının araştırılması
Investigation of existence of extended spectrum beta lactamase enzyme in K. pneumoniae, K. oxytoca, E. coli isolated from blood culture
- Tez No: 200964
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmada 191 hastanın kan örneklerinden izole edilen Klebsiella ve E.coli bakterilerinin Geniş Spektrumlu Beta Laktamaz aktivitesi çift disk sinerji testi yöntemi ile araştırılmıştır. 191 bakterinin 66'sı K.pneumoniae, 1'i K.oxytoca, 124'ü E.coli olarak adlandırılmıştır. 66 K.pneumoniae bakterisinin 19'unun (%28,4) geniş spektrumlu beta laktamaz aktivitesi pozitif bulunmuştur. İzole edilen tek K.oxytoca'nın enzim aktivitesi negatiftir. 124 E.coli'nin ise 38'inin (%30,6) geniş sektrumlu beta laktamaz enzim aktivitesi pozitiftir. Geniş Spektrumlu Beta Laktamaz enzimi üreten Klebsiella bakerilerinin CLSI (Clinical And Laboratory Standards İnstitute) kriterlerine göre çift disk sinerji yönteminde kullanılan antibiyotiklere direnç oranları sırasıyla amoksisilin klavulanik asite (AMC) %100, sefotaksime (CTX) %84, seftazidime (CAZ) %84, aztreonama (ATM) %95, seftraiksona (CRO) % 89,5 bulunmuştur. Geniş Spektrumlu Beta Laktamaz enzimi üreten E.coli bakterilerinin çift disk sinerji yönteminde kullanılan antibiyotiklere direnç oranları sırasıyla amoksisilin klavulanik asite (AMC) %95, sefotaksime (CTX) v %84, seftazidim (CAZ) %84, aztreonama (ATM) %79, seftraiksona (CRO) %79, bulunmuştur. Rutin laboratuvarlarda kolaylıkla uygulanabilir olması, basit, hızlı, güvenilir sonuçlar vermesi ve ekonomik olması sebebiyle çift disk sinerji yönteminin, Geniş Spektrumlu Beta Laktamaz enzimi aktivitesi araştırmalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Sonuç olarak, Geniş Spektrumu Beta Laktamaz aktivitesi pozitif olan bakterilerin araştırılması; tedavide uygun antibiyotik seçimini kolaylaştıracağı, ayrıca kullanılan ilaçlara karşı direnç gelişiminin önlenmesinde yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the extended spectrum beta lactamase activity of E.coli and Klebsiella bacteries, isolated from 191 patients? blood types, investigated by Double Disc Synergy Mehod (DDSM). Of the 191 bacteries, 66 were named as K.pneumoniae, 1 was named as K.oxytoca and 124 were named as E.coli. Nineteen (%28,4) of 66 K.pneumoniae are found extended spectrum beta lactamase activity positive. Isolated 1 K.oxytoca?s enzyme activity is negative. Extended spectrum beta lactamase enzyme activity of the 38 (30,6%) of 124 E.coli are positive. According to CLSI (Clinical And Laboratory Standards İnstitute) criters, the resistance ratio of products of Klebsiella bacteries, producing extended spectrum beta lactamase activity, to the antibiotics used in DDSM method, found as 100% to amoccyciline clavulanic acide (AMC), 84% to cefotakcyme (CTX) and ceftasidyme (CAZ), 95% to aztreonam (ATM ) and 89,5 % to ceftriaksone (CRO). vii The resistance ratio of extended spectrum beta lactamase activity producing E.coli bacteries, to the antibiotics used in DDSM method were found as 95% to amoccyciline clavulanic acide (AMC), 84% to cefotakcyme (CTX), 84% to ceftasidyme (CAZ), 79% to aztreonam (ATM ) and 79 % to ceftriaksone (CRO) respectively. In the future, DDSM, will often be prefered because their being in the investigations of extended spectrum beta lactamase activity, because of being treated as easy, being simple, fast, economic and resulting trustable. In conclusion, it is thought that investigating extended spectrum beta lactamase activity positive bacteries, may facilitate the election of proper antibiotics for treatment and may be useful for preventin of drug resistence evolution. Science Code : 401.03.04 Key Words : Double disk sinergy test, ESBL, K.pneumoniae, K.oxytoca, E.coli Page Number : 77 Adviser : Prof. Dr. Güven URAZ