Simav Halkevinin kuruluşu ve faaliyetleri (1935-1951)
Establishment and activities of Simav People's House (1935-1951)
- Tez No: 824020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Simav Halkevi yöre halkının kültür seviyesini yükseltmek, halkı cumhuriyet ilkeleri doğrultusunda yetiştirmek, Türk Devrimini kökleştirmek ve devlet ile halk arasındaki kopukluğu gidererek milli birliği sağlamak amacıyla 22 Şubat 1935 tarihinde kuruldu. Simav Halkevi Kuruluşuyla birlikte kütüphane ve neşriyat, güzel sanatlar, spor, temsil ve köycüler şubeleri vasıtasıyla beş koldan çalışmalarına başladı ve ilerleyen yıllarda Sosyal Yardım Şubesini de bünyesine katarak etki alanını genişletmeye çalıştı. Halkevinde açılan şubelerden; Güzel Sanatlar Şubesi ile Spor Şubesi aktif olarak çalışmalar sergilerken diğer şubeler pek bir varlık gösterememiştir. Temsil Şubesi ise üye sayısının azlığına rağmen takdir toplayan çalışmalar yapmıştır. Simav Halkevinde köy ziyaretleri, konferanslar, tiyatro çalışmaları, müzik, spor, kutlama programları; okuma-yazma kursları, hasta ve muhtaçlara yardım yapılması, doktor ve veterinerler tarafından köylü halkın bilinçlendirilmesi, okuma yazma bilmeyenlerin mektuplarının yazılması gibi pek çok faaliyet gerçekleştirilmiştir. Simav Halkevi, merkezden gelen emirler doğrultusunda yöre halkının eğitim ve kültür seviyesini yükseltebilmek için gayretli çalışmalarda bulunmuştur. Ancak bu çalışmalar değerlendirme ve teftiş raporlarında yetkililer tarafından beğenilmeyerek yetersiz bulunmuş ve kültürel değişime etki etmemiştir. Cumhuriyet ideolojisini ve çağdaş yaşam tarzını yurttaşlara benimsetmeye çalışan Simav Halkevi diğer Halkevleri gibi 1946 yılında çok partili hayata geçilmesiyle birlikte CHP ve DP arasındaki tartışmaların odak noktası haline gelmiş ve 1951 yılında Demokrat Parti iktidarı tarafından kapatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simav People's House was established on February 22, 1935, with the aim of raising the cultural level of the local community, educating the people in line with republican principles, solidifying the Turkish Revolution, and bridging the gap between the state and the people to ensure national unity. Upon its establishment, Simav People's House started its work in five branches: library and publications, fine arts, sports, representation, and rural development. In the following years, it sought to expand its scope by incorporating a social assistance branch. Among the branches established in the People's House, the fine arts and sports branches actively carried out their activities, while the others did not show much presence. Despite having a small number of members, the representation branch received appreciation for its work. Simav People's House organized various activities such as village visits, conferences, theater performances, music, sports, celebration programs, literacy courses, providing assistance to the sick and needy, raising awareness of the rural population by doctors and veterinarians, and writing letters for those who couldn't read and write. Simav People's House made diligent efforts to elevate the education and cultural level of the local community in accordance with the orders received from the central authority. However, these efforts were not well-received and were deemed inadequate in evaluation and inspection reports, failing to bring about significant cultural change. Like other People's Houses, Simav People's House aimed to instill the ideology of the Republic and a modern lifestyle among the citizens. With the transition to a multi-party system in 1946, it became the focal point of debates between the Republican People's Party (CHP) and the Democratic Party (DP), and it was eventually closed down in 1951 by the ruling Democratic Party.