Motivation in English language learning: A study on preparatory school students at universities
İngilizce dil öğreniminde motivasyon: Üniversitelerdeki hazırlık okulu öğrencileri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 824021
  2. Yazar: CEM YAĞMUR GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÜSTÜN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu çalışma İngilizce dil öğreniminde motivasyonun rolünü ve bu etkinin yaş grupları ve cinsiyetleri göz önünde bulundurarak, bunların etkisini bulup ışık tutmaya çalıştı. Bunun yanısıra, bu çalışma iç ve dış motivasyonun herhangi bir türünün eğitim görmüş oldukları lise türünün ve şimdiki okumakta oldukları üniversitelerin devlet ve özel olmasının öğrenciler üzerinde bir etkisi olup olmadığını bulmaya çalışmıştır. Yapılan bu çalışma Ankara'da bulunan özel ve devlet üniversitelerinde yapılmış olup, toplam 212 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların 108 tanesi özel ve 104 tanesi ise devlet üniversitelerin hazırlık bölümlerinde okumaktadır. Öğrenciler üniversitelerin hazırlık sınıflarında en az pre-Intermediate seviyesinde öğrenim görmektedir. Katılımcıların yaşları 18 ile 40 arasında değişkenlik göstermiş olup ortalama yaş 29'dur ve 103'ü erkek, 108'i kadındır. Language Learning Orientations Scale (Noels et al. 2003) öğrencilerin motivasyon tipini ölçmek için kullanılmıştır. Sonuçları analiz etmek için Sosyal Bilimler İstatistik Programı kullanıldı ve geçerliliği de Cronbach's Alpha Coefficent (Cronbach, 1951) kontrol edilmiştir. Sonuçlar iki cinsiyet ve yaş grupları arasında önemli bir fark olmadığını gösterirken, mezun oldukları lise ve öğrenim görmekte oldukları üniversite türüne göre ise farklılık olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the role of motivation in English language learning, taking into consideration age groups and genders, and shed light on their effects. Additionally, this study attempted to determine whether the type of high school they attended and the current university they were enrolled in (public or private) had influence on students' internal and external motivation. The study was conducted at foundation and public universities in Ankara, with a total of 212 student participants. Among the participants, 108 were studying at private universities, and 104 were studying at public universities' preparatory schools. The students were at least at the pre-Intermediate level in the preparatory schools of their universities. The participants' ages ranged from 18-40, with an average age of 29, and there were 103 males and 108 females. Language Learning Orientations Scale (Noels et al. 2003) was used to measure students' motivation type. The Social Sciences Statistics Program was used for result analysis, and the validity was assessed through Cronbach's Alpha Coefficient (Cronbach, 1951). The results indicated no significant difference between genders and age groups, while differences were observed based on the type of high school they graduated and university they were currently studying at.