Taliban öncesi Afganistan Polis Teşkilatı
Pre-Taliban Afghanistan Police Organization
  1. Tez No: 824027
  2. Yazar: HASEEBULLAH WARDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada; 11 Eylül Saldırıları öncesi ve sonrası ile Afganistan Polis Teşkilatı'nın 1996-2020 döneminde gerçekleşen yapısal ve işlevsel dönüşümün analiz edilmesi amaçlanmıştır. Söz konusu bu çalışma; hem 11 Eylül Saldırıları öncesini hem de 11 Eylül Saldırıları sonrasını belli bir zaman dilimini (1996-2020) dikkate alarak yapılmış olması açısından önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında araştırma konusuyla ilgili yerli ve yabancı literatür çalışması yapılmış ve betimsel içerik analiz yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; Taliban'ın 1996'dan 2001'e kadar Afganistan'ı kontrol ettiği dönemde Afgan Polis Teşkilatı, Taliban'ın İslam hukukunun aşırı versiyonunu uygulamada ve ideolojilerine göre sosyal düzeni korumada kritik bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca polis teşkilatı, Taliban'ın katı ahlaki kurallarını uygulamaya ve Taliban'ın iktidarını sürdürmeye odaklanan baskıcı, acımasız ve profesyonellikten yoksun bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. 11 Eylül Saldırıları sonrası başta ABD olmak üzere uluslararası aktörlerin etkin olduğu Afganistan'da 2002-2020 yılları arasındaki dönem, Afgan Polis Teşkilatının yeniden inşası, reformu ve modernizasyonu ile askeri tarzdaki bir güçten sivil bir polis gücüne geçiş çabalarına tanıklık etmiştir. Zorluklara rağmen, uluslararası toplumun desteğiyle polis gücünün yeteneklerinin ve profesyonelliğinin artırılması konusunda kayda değer başarılar ve ilerlemeler kaydedilmiştir. Polis bu dönemde Afganistan'da güvenlik ve asayişin sağlanmasında, özellikle de Taliban gibi isyancı gruplara karşı yürütülen operasyonlarda önemli bir rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the structural and functional transformation of the Afghanistan Police Organization before and after the September 11 attacks and in the period 1996-2020. This study in question is important in terms of the fact that it has been conducted both before and after the September 11 Attacks, taking into account a certain period of time (1996-2020). Within the scope of the study, domestic and foreign literature on the research topic was analyzed and descriptive content analysis method was utilized. As a result of the research, it was found that during the period when the Taliban controlled Afghanistan from 1996 to 2001, the Afghan Police Organization played a critical role in implementing the Taliban's extreme version of Islamic law and maintaining social order according to their ideology. The police force was also found to be oppressive, ruthless and unprofessional, focused on enforcing the Taliban's strict moral code and maintaining the Taliban's power. In post-9/11 Afghanistan, the period between 2002 and 2020 witnessed the reconstruction, reform and modernization of the Afghan Police Force and efforts to transition from a military-style force to a civilian police force. Despite the challenges, notable achievements and progress have been made in enhancing the capabilities and professionalism of the police force with the support of the international community. The police have played an important role in maintaining security and public order in Afghanistan during this period, particularly in operations against insurgent groups such as the Taliban.