Civil war in Tacikistan internal and external actors strugle for power
Tacikistan iç savaşı 1992-1997: İç ve dış aktörlerin iktidar mücadelesi
- Tez No: 97353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇETİNSAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu Tezin temel amaci Tacik iç savaşının sebeplerini açıklamak, iç ve dış güçlerin rolünü analiz etmektir. Bunun yamsıra tezde Tacikistanın günümüzde dıs ilişkileri ile ilgili analitik bir yorum yapmaktır. Eski Sovyet Cumhuriyetlerinden biri olan Tacikistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra, 1992'nin sonlarında ic savaşa dönen catişmalarla karşı karşıya kalmıştır. İç savaş Birleşik Tacik Muhalfeti (Agırlikli olarak Muhalifler islamci kesim ve Milliyetçilerden olusumaktaydi) ile Komünist olarak adlandırılan hükümet arasındaydı. Savaşın tarafları olanlar ideolojik açıklamalar yapmalarına rağmen bölgesel ve yerelci bir anlayış ve rekabet ideolojiden daha önemliydi. Yıllarca hükümet erkine sahip olmuş olan Kulyab ve Khujand bölgeleri bu egemenliklerini devam ettirmek istemişlerdir. Diğer yandan ise Kurgan-Tybe ve diğer bölgelerin elitleri de bu egemenliği bitirmek istiyorlardı. Çatışmalar gerçekte sadece iç dinamikler ve aktörler arasında değildi, dış aktörler Rusya ve Özbekistan da Tacik iç savasında direkt olarak etkin olmuşlardır, ve kendilerinin bölgesel hegomonyasım devam ettirmek istemişlerdir. Tacik iç savaşi 1994 ortasına kadar tüm şiddetiyle devam etmiştir, bu zaman kadar savaşan taraflar olarak bir araya gelmemiş ve aralarinda dialog olmamıştır. 1994 yılından itibaren yükselen Taliban hareketi her iki taraf içinde olumsuz bir gelişmeydi bu da iki tarafıda barış görüşmelrine başlamaya itmiştir. Barış görüşmelerinde dış aktörler: Orta Asya Cumhuriyetleri, Rusya Federasyonu, îran ve Birleşmiş Milletler arabulucu rolü üstlenmişlerdir. 1997 Haziranina kadar süren Barış görüşmelerinde gerek iç güçler gerekse dış güçler Tacikistandaki hükümet erkindeki sahip olduklari role göre politakalrinda devamli değişiklikler olmuştur. Haziran 1997 de imzalanan Moskova Barış Antlaşması ile Tacik iç savasi bitmiş ve Tacikistandaki güçler dengesi yeniden sağlanmiştir.HI Tacikistan ic savaş süresince aktif bir dış politika izleyememiştir, bunun yerine daha çok diğer ülkeler Tacik iç politikasinda gerek olumlu gerekse olumsuz olarak etkili olmuşlardir. Tacikistan, 1994 den itibaren dış politikasını aktif hale getirmeye başlamış ve uluslararası ilişkilerde bağlantısızlık ilkesini benimsemiştir. Fakat buna ragmen Rusyanin gerek siyasal gerekse askeri alanda bu ülkedeki etkisi devam etmiştir. Bugünkü uluslararasi ilişkiler de, ekonomik konularin artık askeri ve siyasal konuların önüne geçemeye başladığı bilinmektedir. Tacikistanda bununla ilintili olarak ilişkilerini ekonomik boyutuyla değerlendirip geliştirmeye çalışmakta ve diğer devletlerden Taciksitana sermaye yatırımını teşvik için dış ilişkileri geliştirmek zorundadir. Sonuç olarak Tacikistan ekonomisi gelişirken buna paralel olarak dış ilişkilerde kendiliğinden gelişecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this thesis was to explain the reasons of the Tajik Civil War and analyze the roles of the internal and external forces whose policies would be defined during the Civil War. In addition to this, the thesis evaluates the current foreign affairs of Tajikistan analytically. Tajikistan was one of the former Soviet Republics, which faced conflicts in its domestic politics after the declaration of its independence and that turned to the Civil War in autumn of 1992. The Civil War was between the United Tajik Opposition, (the Islamic and Nationalist parties were dominant within this organization) and the pro- communist government. Although the parties express their views ideologically, the regional rivalry and conflicts were more important than ideology, the Civil War was really between the regions; Kulyab-Khujand and Kurgan Tybe. The regional elites of Kulyab and Khujand tried to protect their dominations in the state bureacracy which were effective in power during the Soviet Union. On the other hand the Kurgan-Tybe and other regional elites was trying to end the domination of Khujand and Kulyab regions in power. The conflicts were not only between domestic actors, the external actors; Russia and Uzbeks were also involved in the Civil War directly, these countries have close relationship with the regional elites and they wanted to pursue their hegomony in Tajikistan by mediation of the regional elites. The Civil War continued intensively until mid 1994, the belligerant parties were not in dialogue on speaking terms until this time. In mid 1994, the circumstances began to change negatively for both sides, the emergence of strong Taliban movements pushed them to start the peace talks. On the other hand, the interested external actors: Russia, Iran, Uzbekistan, other Central Asian Republics and the United Nations began tomediate in the peace talks to reach a peace agreement. Therefore, the peace process began in the mid of 1 994 that was a long peace process, which continued until June 1997. During the peace taiks, the internal and external parties sometimes changed their policies according to changes of their powers and roles in the executive branch of the state. Eventually, in the Moscow summit of 1997, they agreed on the establishment of a coalition government which included all regional and political parties. The Moscow peace agreement ended the dramatic Civil War in Tajikistan and Balance of Power dominated the Tajik politics. Tajikistan could not pursue an active foreign policy during the Civil War, the other countries have been involved in Tajikistan politics and they made contributions as being negative and positive policies during the Tajikistan Civil War. In spite of this, by 1994 Tajikistan began to follow an active foreign affairs which began to provide stability in the urban centers. Tajikistan choosed to follow a non-aligned foreign policy which tried to establish a close relationship with its neighbours and other countries, but Russia always became privileged country from others which has military bases and it is still very effective in political life of Tajikistan. In Contemporary International Relations, the economic issues began to be more important than political and military issues. Therefore Tajikistan tried to expand its foreign affairs with all states which can make economic investments and buy Tajik productions. Eventually, in the long term Tajikistan is placing grater emphasis on economic issues rather than political and military issues and is trying to improve economy to bring it in line with the economic system of the world, that will led the development of international affairs of Tajikistan with other countries.