İş anlamlılığının iş akışına etkisi: Nomofobinin düzenleyici rolü
The effect of work meaningfulness on work flow: The moderating role of nomophobia
- Tez No: 824033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Csikszentmihalyi (1989)'nin daha önceleri spor, müzik gibi güzel sanat dallarında yaşanılan akış deneyimini çalışma hayatına kazandırması ile birlikte literatüre girmiş olan iş akış kavramını incelenmekte olan bu çalışmada, çalışanın işini anlamlı bulmasının iş akışını nasıl etkilediği ve nomofobinin bu ilişkideki düzenleyici rolü araştırılmaktadır. İş akışı son yıllarda sıklıkla çalışılmaya başlamış olmakla birlikte, kişinin işini anlamlı bulmasının iş akış deneyimini nasıl etkilediği konusunun, yazarın bilgisi dahilinde, literatürde hemen hemen hiç çalışılmadığı görülmektedir. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak amacıyla, bu çalışmada iş anlamlılığının iş akışına etkisi ve bu ilişkide kişinin nomofobik olma durumunun düzenleyici rolü araştırılmıştır. Çalışma hipotezlerini test etmek için 389 akademisyenden veri toplanmış olup, Hayes Process Makro programı aracılığı ile hipotezlerin testi gerçekleştirilmiştir Yapılan analizler sonucunda, iş anlamlılığının iş akış deneyimini pozitif etkilediği belirlenirken nomofobinin bu ilişki üzerinde düzenleyici rolünün bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the concept of flow experience which was at first studied in such disciplines as sports and music and then introduced to the organizational literature as“work flow”by Csikszentmihalyi (1989). A review of the literature showed that although the topic of work flow has recently attracted considerable interest, there is still limited research examining the effect of work meaningfulness on employees' flow experiences. In order to fill this gap in the literature, the current study aimed at exploring the influence of work meaningfulness on work flow and the moderating role of nomophobia in this relationship. In testing the study hypotheses, data were collected from 389 academicians and analyzed through Hayes Process Macro program. The results confirmed the study prediction revealing that work meaningfulness positively influenced work flow. However, the findings did not support the moderating role of nomophobia on the relationship between the two constructs.