An agent-based model to explain emergence of dominant word orders in today's languages
Günümüz dillerinde baskın söz diziminin ortaya çıkışını açıklamak için ajan tabanlı bir model
  1. Tez No: 824043
  2. Yazar: BURCU ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN, DR. RABİA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, günümüz dillerinde kullanılan baskın kelime sıraların ortaya çıkışını ve dağılımlarını açıklamak için hesaplamalı bir model öneriyoruz. Bu model, geleneksel dil girdileri olmadan yeni diller üretmek zorunda kalan küçük sağır topluluklarda ve diğer güncel deneysel çalışmalarda kullanılan kelime sıralamalarının sonuçlarını, gerçek veriler olmadan yinelemeli öğrenme yöntemiyle birleştirir. Yinelemeli öğrenme ile model, bir kişinin diğer kişilerin davranışlarına maruz kaldıktan sonra yeni davranışlar edinmesi sürecini yansıtır. Model, cümle üretirken kullandığımız kelime sıralarını çevremize ve gelecek kuşaklara nasıl aktardığımızı açıklamaya çalışır. Doğuştan geldiği düşünülen önyargılarımızı da dahil ederken, toplulukların biyolojik üremesini ve gelişimini simüle eder. Ayrıca dilin eğitim ve topluluk yapısı gibi doğal baskılarının nesiller üzerindeki etkilerini inceler. Ek olarak olası senaryoların sonuçlarını topluluk büyüklüğü, önyargıların dağılımı, iletişim ağı çeşitleri ve baskı etkileri gibi farklı parametrelerle sunar ve açıklamaya çalışır.
Özet (Çeviri)
In this study, we propose a computational model to explain the emergence of dominant word orders and distributions used by today's languages. This model combines the preferences for word orders results of small deaf communities that had to produce new languages without traditional language inputs and other up-to-date experimental studies with the concept of iterated learning without real data as a thought experiment. With iterated learning the model reflects the process through of a person picks up new behaviours after being exposed to those others. The model tries to explain how we transfer our word order preferences to our environment. It simulates the biological reproduction and development of communities while also incorporating our thought to be innate biases. It also examines the effects of the natural pressures of language like education, network structures on generations. Furthermore, it presents and tries to explain the results of possible scenarios with different parameters like community size, distribution of biases, communication network types and pressure effects.