Political economy of contemporary cultural production: A comparative study of Williamsburg - New York, Vienna and Berlin
Çağdaş kültürel üretimin ekonomi-politiği: Williamsburg - New York, Vienna ve Berlin'in karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 824049
- Danışmanlar: PROF. DR. PAOLO CARPİGNANO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The New School
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu tez, kültürel üretimin yoğunlaşma arzettiği üç kentin karşılaştırmalı bir analizi yoluyla, ekonomik bir form olarak post-fordizmin ve bir hükümet formu olarak neoliberalizmin kesişiminde, çağdaş kültürel ve sanatsal üretim pratiklerinin ardında yatan karmaşık ekonomi-politik dinamiklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Son yirmi yılda,“kültürel üretim”alanına özgü emek süreçleri, üretim modelleri ve değer formları, Fordism sonrası ekonomi için başat üretken kaynaklar olarak ortaya çıkmıştır. Öte yandan, kültürel üretim tarihsel olarak büyük ölçüde“kamusal”bir kaynak kabul edilmiş ve bu nedenle çeşitli kamu kurumları ve kaynakları tarafından desteklenmiştir. Son zamanlarda bu şehirlerde benimsenen egemen neoliberal kültürel politikaların ve“yaratıcı endüstriler”programlarının eleştirel bir analizi, bu kurumların yönetimsel önceliklerindeki bir dönüşümü göstermektedir. Bu politika ve programlar, kültürel üretim potansiyellerini geliştirmeyi amaçlamakla birlikte, kamusal kaynakları kültürel üretim alanında pazar ekonomisi dinamiklerini geliştirmek için kullanmakta, ve böylece,“kamusal”ve serbest pazar dinamiklerine dayalı kültür ekonomileri arasındaki ayrımı, ikincisi lehine ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu tez, bu dönüşümleri Williamsburg, Berlin ve Viyana kentlerinde yapılan etnografik araştırmalar yoluyla analiz etmektedir. Bu kentlerdeki kültürel üretim faaliyetleri farklı tarihsel, politik ve ekonomik koşullar altında gelişmiş olmakla birlikte, 1990'lardan beri benzer bir yoğunlaşma sergilemektedir. Williamsburg yaratıcı sektörün pazar odaklı bir büyümesinin mükemmel bir örneği iken, Viyana geleneksel kamusal kültür ekonomisi dinamiklerini sergilemektedir. Öte yandan Berlin, kamusal kaynakların ve pazar ekonomisi dinamiklerinin eksikliğine rağmen, kültürel üretimde bunların yerine katılımcı, kolektif ve bağımsız girişimlere dayan büyümenin gerçekleştiği üçüncü bir modeli temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Through a comparative analysis of three major sites of contemporary cultural production, this dissertation aims to investigate the complex political economy of contemporary cultural and artistic production at the conjunction of post-fordism as an economic form and neoliberalism as a governmental form. Over the past two decades, the labor processes, production models and value forms typical of the sphere of“cultural production”, have emerged as primary productive resources for the whole post-fordist economy. Historically, cultural production had largely been considered a“public”good, and therefore supported by various types of public institutions and resources. A critical analysis of the hegemonic neoliberal cultural policies and“creative industries”programs recently adopted in these locations shows a profound transformation in the governing logic of these institutions. While seemingly concerned with developing the potentials of cultural production, these policies and programs utilize public structures for developing market economies in the !eld of cultural production, thus eradicating the distinction between“public”and“private/market”economies of culture for the benefit of the latter. This dissertation analyzes these transformations through an ethnographic research conducted in Williamsburg, Berlin, and Vienna. These sites have experienced a similar intensification of cultural production but under different historical, political and economic conditions. Williamsburg is an excellent example of a market oriented growth of the creative sector, whereas Vienna exemplifies the traditional publicly financed cultural economy. Berlin, on the other hand, represents a third model in which the growth in cultural production takes place despite the lack of public resources and market structures, and relies instead on participatory, collective and independent initiatives. The dissertation argues that this third form forces us to question those traditional models based on the public/private distinction and those hegemonic discourses on the economy of culture, and to evaluate instead the politics of cultural production as a collective form of the common.